noc muzeów 2015Na 16 maja zaplanowano kolejną edycję ogólnopolskiej Nocy Muzeów. Istotą tej idei jest możliwość bezpłatnego zwiedzania muzeum. Przypominamy, że od 1978 roku 18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. Dlatego właśnie w tym czasie muzea w całej Polsce przygotowują specjalną noc dla wszystkich swoich przyjaciół. W ten szczególny czas staramy się przybliżyć wszystkim specyfikę naszego zawodu. Polecamy szczególnie oprowadzanie kuratorskie po wystawach stałych w Rezydencji Jezuickiej i Kamieniczkach, wystawie czasowej poświęconej Wschowie w latach 1945 – 1956, a także wieczorny Spacer w Lapidarium Rzeźby Nagrobnej.

Tym punktom stałym, stanowiącym istotę funkcjonowania muzeum, towarzyszyć będzie od godzin popołudniowych do późnego wieczora wiele atrakcji. Co bardzo ważne, kształt tegorocznej Nocy Muzeów wynika ze współpracy lokalnych instytucji, stowarzyszeń, wolontariuszy i mieszkańców Wschowy.

Od godziny 16:00 można odwiedzać wszystkie punkty Muzeum Ziemi Wschowskiej, jednak warto wcześniej zapoznać się z programem. Jest on umieszczony na załączonym plakacie, a także na bezpłatnych ulotkach we wszystkich siedzibach muzeum.

W Rezydencji Jezuickiej Nocy Muzeów towarzyszyć będzie Średniowieczny Piknik Rodzinny organizowany przez wschowską Rotę św. Judy Tadeusza, dofinansowany przez Pełnomocnika Burmistrza Wschowy do Spraw Profilaktyki i Młodzieży. W średniowiecznym obozowisku na muzealnym dziedzińcu czekają na Państwa pokazy walk, strzelanie z łuku, średniowieczne gry i zabawy dla dzieci. Będzie również obecny Orszak Królewski z Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi we Wschowie. Będziemy też wybijać wschowskie monety.

Muzealny dziedziniec w tym dniu odwiedzi też para wyjątkowych gości. Alpaki to urocze zwierzęta o wyglądzie dużej maskotki, łagodne i przyjazne. Companiero i Versace, bo o nich mowa, zamieszkały w okolicach Wschowy za sprawą alpakoterapeutki Karoliny Grys, która pokaże jak zachowywać się w towarzystwie alpak, opowie jakie smakołyki lubią.

Dzieci zapraszamy na Edukacyjne Poddasze – ostatnie piętro Rezydencji – będą tam czekały ciekawe propozycje warsztatów plastycznych. Późnym wieczorem salę edukacyjną zamienimy na kinową – odbędzie się pokaz filmu Muzeum Utracone, który w ciekawy sposób dąży do przywracania pamięci na temat utraconych obiektów będących polskim dziedzictwem narodowym. Podobne pokazy są częścią Nocy Muzeów w całej Polsce.

Do Kamieniczek warto przyjść, aby w pięknym wnętrzu posłuchać muzyki klasycznej. Muzyczne Cztery Pory Roku w Muzeum to projekt przygotowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Karola Kurpińskiego we Wschowie i Muzeum Ziemi Wschowskiej. To propozycja czterech koncertów. Zapraszamy na pierwszy z nich – Koncert Wiosenny.

Zachęcamy serdecznie do pozostania w sobotę, 16 maja, we Wschowie, zaproszenia gości i odwiedzenia Muzeum.