Wystawa przygotowana została przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Poświęcona jest powstaniu i działalności największego w Polsce ruchu obrony praw pracowniczych i jednocześnie głównej opozycji antykomunistycznej w ówczesnej Europie. Wystawa prezentuje wybrane zagadnienia ze wszystkich struktur regionalnych związku: Leszna, Kalisza, Konina, Piły i Poznania. Przedstawia sytuację społeczno-polityczną, która doprowadziła do wybuchu strajków w lecie 1980 r., zasięg tych protestów w Wielkopolsce, narodziny niezależnego ruchu związkowego. Wystawa prezentuje również niezależne manifestacje religijne i patriotyczne, uroczystości odsłonięcia Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956 r., niezależny ruch wydawniczy, niezależne inicjatywy społeczne rodzące się pod skrzydłami „Solidarności”, a także protesty społeczne. Szeroko obrazuje również opór społeczny zarówno w stanie wojennym, jak i w okresie tzw. normalizacji, demonstracje uliczne, podziemną działalność związkową – m.in. ruch wydawniczy i radio „Solidarność”. Aż do wydarzeń lat 1988-1990, takich jak aktywna działalność „Solidarności Walczącej” oraz niezależnych partii politycznych, powstawanie Komitetów Obywatelskich i wybory 4 czerwca 1989 r.

Wystawę zwiedzić można w terminie od 1 lipca do 30 sierpnia w godzinach otwarcia muzeum. Serdecznie zapraszamy!

Solidarność1zw