W piątek 15 października w Szkole Podstawowej w Wijewie odbyły się uroczystości związane z obchodami 180. rocznicy powstania szkoły. Punktem kulminacyjnym było nadanie szkole imienia króla Stanisława Leszczyńskiego oraz przekazanie sztandaru.

Udział w tych wyjątkowych wydarzeniach wzięło również nasze muzeum wraz z dyrektorem Damianem Małeckim, a to za sprawą merytorycznego zaangażowania już na etapie wyłaniania odpowiedniej postaci, która godnie reprezentowałaby szkołę. Uroczystość wzbogaciła część artystyczna oraz wystawa poświęcona patronowi, przygotowana przez pracownika Muzeum Ziemi Wschowskiej Przemysława Wojciecha, na której została zaprezentowana kolekcja ks. Szczepana Szymendery.

W obchodach wzięli udział profesorowie z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, posłowie na Sejm RP i prezydenci miast, którzy uczestniczyli także w odsłonięciu muralu króla. Swego rodzaju kontynuacją uroczystości stała się zorganizowana tego samego dnia promocja najnowszej książki Krzysztofa Lewandowskiego- wiceprezydenta Zabrza. Publikacja ta została poświęcona postaci króla Stanisława. Wydarzenie miało miejsce w bibliotece ratuszowej w Lesznie. Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia, którego niekwestionowanym bohaterem stał się król Stanisław Leszczyński, był koncert muzyki dworskiej „Capelli Królewskiego Zamku w Rydzynie”, której założycielem i kierownikiem artystycznym jest wschowianin Mieczysław Leśniczak, wieloletni trębacz Orkiestry Teatru Wielkiego.

Dzień ten dowiódł, że kultura i historia jest tym co scala i łączy nasz region.