PROMOCJA KSIĄŻKI „CONJUX, MATER, FILIA, SOROR PROPINQUA, CIVIS… KOBIETA NA ZIEMI WSCHOWSKIEJ I POGRANICZU WIELKOPOLSKO-ŚLĄSKIM”
- This event has passed.
PROMOCJA KSIĄŻKI „CONJUX, MATER, FILIA, SOROR PROPINQUA, CIVIS… KOBIETA NA ZIEMI WSCHOWSKIEJ I POGRANICZU WIELKOPOLSKO-ŚLĄSKIM”
4 marca 2017 15:00 - 16:00
Stowarzyszenie Czas A.R.T. wraz z Muzeum Ziemi Wschowskiej i Muzeum Okręgowym w Lesznie zaprasza na prezentację książki pt. “Conjux, mater, filia, soror propinqua, civis… Kobieta na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim”.
Spotkanie z autorami artykułów, redaktorami i wydawcą odbędzie się w sobotę 4 marca o godzinie 15:00 w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Farnym 3.
Badania nad dziejami kobiet i historią z kobiecego punktu widzenia skutkują opisem świata z odmiennej perspektywy. Jak istotna to wiedza przekonujemy się wraz z przyrostem literatury tematu. Kobiety stanowią ponad połowę światowej populacji, a tak mało o nich wiadomo. Znane są bowiem zazwyczaj władczynie, święte, boginie lub skandalistki, z bliższych nam czasów także artystki i nieliczne niewiasty, które stawały na czele rządów. Przywykło się uznawać, że kobiecy świat to zamknięta, ograniczona przestrzeń domu, z “furtką” do kościoła, instytucji dobroczynnych.
Jak niesłuszne to opinie pokazuje również tom tekstów z konferencji naukowej, odbytej we Wschowie i Lesznie w 2015 roku pt. “Conjux, mater, filia, soror propinqua, civis… Kobieta na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim”. Na ponad 500 stronach zamieszczonych zostało 26 tekstów opisujących kobiety w szerokim spektrum ludzkiej aktywności: święte i prostytutki, panie domu, matki i morderczynie, zakonnice i działaczki niepodległościowe, aktorki i poetki, królowe i księżne.
Autorki i autorzy tych opracowań sięgnęli po rozliczne źródła, nierzadko dotąd niebadane, by przedstawić swe bohaterki pochodzące z odległych od siebie epok jako osoby interesujące, aktywne i warte poznania. Prezentowana książka oddaje jednocześnie złożoność południowo-zachodniej Wielkopolski: opisane zostały Polki, Niemki i Żydówki, katoliczki i protestantki.
Publikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu: Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Zarządu Województwa Lubuskiego, Powiatu Wschowskiego, Miasta Leszna oraz NZOZ “KA-Dent” Stomatologia Rodzinna.