Historia

Muzeum Ziemi Wschowskiej utworzono 1 kwietnia 1968 r. z przekształcenia Izby Pamiątek, działającej od 31 stycznia 1965 r. i mieszczącej się w sali gotyckiej wschowskiego ratusza. Bezpośredni nadzór nad muzeum sprawowało wówczas Prezydium Powiatowej Rady Narodowej we Wschowie. Założycielem i pierwszym kierownikiem Izby Pamiątek we Wschowie był Onufry Kubicki, prezes Wschowskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Na siedzibę muzeum przeznaczono zabytkową kamieniczkę przy ówczesnym placu Jedności Robotniczej nr 2 (obecnie pl. Zamkowy 2). Uroczyste otwarcie muzeum miało miejsce 22 lipca 1970 r. Początkowo zwiedzającym udostępniono 5 sal wystawowych. W 1975 r. na cele muzealne zaadoptowano kolejne pomieszczenia w sąsiedniej kamienicy nr 3. Muzeum Ziemi Wschowskiej gromadzi pamiątki związane z przeszłością regionu w zakresie archeologii, etnografii, historii i historii sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Wschowy. Do wiodących kolekcji należą zabytki związane z kulturą protestancką i bogate zbiory wyrobów z cyny.

Od momentu powstania muzeum prowadzi działalność badawczą, wystawienniczą i edukacyjną. Liczne wystawy czasowe, wykłady i prelekcje stanowią ważną ofertę dla wszystkich zainteresowanych historią miasta i regionu. Muzeum promuje także kulturę muzyczną organizując koncerty i spotkania ze znanymi instrumentalistami i solistami.

W 1983 r. muzeum objęło nadzór nad Staromiejskim Cmentarzem Ewangelickim i powstałym wówczas Lapidarium Rzeźby Nagrobnej. W 2013 r. do dyspozycji muzeum przekazano część pomieszczeń w odrestaurowanym budynku dawnej rezydencji jezuickiej. Sale ekspozycyjne przeznaczono na prezentację wystaw stałych, poświęconych dziejom gospodarczym, politycznym, kulturalnym i religijnym Wschowy od średniowiecza do XX w.