Tajemnica… – to słowo klucz do tegorocznej wschowskiej Nocy Muzeów, na którą zapraszamy 14 maja. Pierwsze takie święto kultury i sztuki odbyło się w 1997 roku w Berlinie i od tego czasu jego popularność i rozmach w organizacji specjalnych atrakcji dla zwiedzających wciąż rośnie. Warto pamiętać, że majowy termin wiąże się z Międzynarodowym Dniem Muzeów, które przypada na 18 maja. Dlatego ważne jest, aby oprócz „fajerwerków” pokazać uczestnikom wydarzenia to, co muzea mają najcenniejszego – zbiory, a także specyfikę funkcjonowania muzeum i pracy muzealnika.

Od godziny 17:00 otwieramy wszystkie siedziby Muzeum Ziemi Wschowskiej. Dzieci zapraszamy szczególnie do Rezydencji Jezuickiej. Przez całe popołudnie działać tam będzie Edukacyjne Poddasze, a na nim dużo tajemniczych zagadek plastycznych. Pod okiem fachowców z Lubuskiej Grupy Eksploracyjnej „Nadodrze”, w czasie zajęć terenowych, nie tylko najmłodsi będą mogli, przy pomocy profesjonalnego sprzętu, spróbować swoich sił w poszukiwaniach ukrytych skarbów. Zapraszamy na muzealny dziedziniec wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o pracy i pasji osób zajmujących się działalnością poszukiwawczą zgodnie z istniejącym prawem.

W tym roku postaramy się przybliżyć dziedzinę nauki, która nierozerwalnie związana jest z muzealnictwem – archeologię. O 18:00 zapraszamy do udziału w rozmowie archeologa MZW Bartosza Tietza i prezesa Lubuskiej Grupy Eksploracyjnej „Nadodrze” Sławomira Stańczaka, podczas której poruszona zostanie problematyka prawna i etyczna, jaka towarzyszy dyskusji dotyczącej poszukiwaczy skarbów. Ilustracją do dyskusji będzie reportaż z badań na terenie dawnych obozów jenieckich w Żaganiu i Krośnie Odrzańskim. Korzystając z okazji i spotkania pokażemy na okolicznościowej wystawie militaria ze zbiorów MZW.

Jak co roku zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po stałych wystawach. W Rezydencji Jezuickiej poprzedzać je będzie prezentacja Pawła Łachowskiego. Historyk, badacz przeszłości,  odkryje przed słuchaczami tajemnice starotureckiego pisma, którym przed wiekami zapisane zostały, między innymi, wypowiedzi króla i osmańskiego posła  – a miało to miejsce we Wschowie, 22 maja 1755 roku…

W tradycję Nocy Muzeów we Wschowie wpisany jest spacer o zmroku po Lapidarium Rzeźby Nagrobnej. Tym razem Marta Małkus, dyrektor MZW, odkryje przed uczestnikami pamiątki związane z wschowianami z czasów Andreasa Gryphiusa, wprowadzi w barokowy świat emblematyki, poezji i refleksji nad przemijalnością ludzkiego życia.

Tajemnicą owiana jest III instalacja obrazu, dźwięku i światła KONTEKST – WSCHOWA, którą będzie można zobaczyć o 21:45.

W Kamieniczkach, późnym wieczorem, Dariusz Czwojdrak, kustosz MZW, oprowadzi po wystawie Soli Deo Gloria. Noc Muzeów zakończymy właśnie tam, projekcją filmu „Muzeum Utracone”.

Szczegóły programu przedstawiamy na plakacie, zapraszamy!

Noc Muzeów plakat