Jako wydarzenie towarzyszące wystawie „Zbrodnia katyńska. Wielkopolanie w dołach śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje” przygotowanej przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej 8 czerwca odbyła się projekcja filmu „Katyń. Ludobójstwo i propaganda” oraz miało miejsce spotkanie z jego reżyserem, pochodzącym ze Wschowy – Markiem Grzoną.
Marek Grzona po ukończeniu wschowskiego I Liceum im. Tomasza Zana podjął studia na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Filologii Polskiej i Germańskiej. Do 1989 roku był pracownikiem naukowym tej uczelni. Później przez kilka lat zajmował się zawodowo dziennikarstwem i związany był m.in. z niemiecką telewizją. Najbardziej znanym jego filmem z tego okresu jest dokument z 1993 roku, pt. „Katyń. Ludobójstwo i propaganda”, który prezentowany był między innymi na Przeglądzie Filmowym „Echa Katynia” w 2014 roku organizowanym cyklicznie przez Instytut Pamięci Narodowej oraz w TVP 2 i TVP Kultura.
Gość w bardzo interesujący sposób odpowiedział na pytania publiczności dotyczące kulis powstawania filmu oraz atmosfery społeczno-politycznej temu towarzyszącej.
Filmik ze spotkania MZW 8 czerwca 2016