31 lipca br. na muzealnym dziedzińcu przy Placu Farnym 3 odbył się piknik rycerski z udziałem Husytów. Wydarzenie to cieszyło się sporym zainteresowaniem, a związane było z obozowaniem Czechów w rejonie Wschowy w 1433 roku. Husyci pokazali gościom jak wyglądał dzień z życia średniowiecznego wojownika. Tego dnia po raz pierwszy odczytany został przywilej wystawiony przez króla Władysława II Jagiełłę z 1422 roku dotyczący nadania prawa polskiego dla Ziemi Wschowskiej. Ma to związek z przyszłoroczną, sześćsetną rocznicą tego wydarzenia.

Wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji – goście mogli zaopatrzyć się w chleb i miód z Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, a także średniowieczny oręż od wystawców. Funkcjonowało również stanowisko mennicze, a zwiedzający tego dnia muzeum mogli wysłuchać wykładu dotyczącego historii Husytów.

Na dziedzińcu muzeum zjawiło się około 650 gości. Wśród nich znaleźli się m.in. Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa Marta Panicz-Szajnkenig, Przewodnicząca Rady Miejskiej Hanna Knaflewska-Walkowiak oraz radny Wiesław Widera.

Dziękujemy serdecznie wszystkim gościom i wystawcom – w szczególności podziękowania kierujemy w stronę grupy rekonstrukcyjnej „Rota Zaciężna św. Judy Tadeusza” ze Wschowy.

Do zobaczenia za rok 🙂

Wybijanie monet