Wystawa Zbrodnia katyńska. Wielkopolanie w dołach śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje przygotowana została przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej z okazji siedemdziesiątej rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Prezentuje ona rozległą tematykę katyńską od kwestii ogólnych poprzez zagadnienie kłamstwa katyńskiego, aż po tytułowy kontekst wielkopolski. Przestawione zostały tutaj sylwetki Wielkopolan zamordowanych w Katyniu oraz więzieniach NKWD w Charkowie i Kalininie. Materiały archiwalne ukazują ich życie prywatne, zawodowe, a także korespondencję wysyłaną do bliskich z obozów jenieckich w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie.

Wystawa prezentowana jest w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy Placu Farnym 3 w terminie od 1 do 30 czerwca 2016 roku. Jako wydarzenie towarzyszące 8 czerwca o godzinie 17.00 odbędzie się w Rezydencji Jezuickiej projekcja filmu Katyń. Ludobójstwo i propaganda oraz spotkanie z jego reżyserem, pochodzącym ze Wschowy – Markiem Grzoną. Film dokumentalny z 1993 roku prezentowany był między innymi na Przeglądzie Filmowym „Echa Katynia” organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w kilkunastu największych miastach Polski. Serdecznie zapraszamy!

Katyń projekcja filmu1nastrone