W niedzielę (09.10) w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej odbyło się otwarcie planszowej wystawy pt. „Chrzest 966. U źródeł Polski”. Została ona przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie we współpracy z gnieźnieńskimi licealistami. Otwarcie wystawy było możliwe dzięki wsparciu Stowarzyszenia Huta Pieniacka. Pośród uczestników wydarzenia obecni byli m. in. poseł Marek Ast, wojewoda lubuski Władysław Dajczak- honorowy patron wystawy, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, wicestarosta Wojciech Kuryłło i pani burmistrz Wschowy Danuta Patalas. Inauguracja ekspozycji była częścią uroczystości, które dziś odbywają się we Wschowie, związanych z upamiętnieniem ofiar ludobójstwa dokonanego na polskich mieszkańcach wsi Huta Pieniacka na terenie dawnych Kresów Wschodnich przez oddziały SS-Galizien i UPA w lutym 1944. Zespół Muzeum Ziemi Wschowskiej serdecznie dziękuje Pani Małgorzacie Gośniowskiej-Koli, prezesowi Stowarzyszenia Huta Pieniacka za wsparcie inicjatywy oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie za udostępnienia materiałów. Serdecznie zapraszamy, wystawa czynna będzie do końca roku. Grupy szkolne i przedszkolne zachęcamy do korzystania z oferty edukacyjnej (warsztatowe lekcje muzealne, wykłady) przygotowane w związku z tym wydarzeniem.