Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza na wystawę kolekcji dzieł Eugeniusza Geta Stankiewicza, której uroczyste otwarcie odbędzie się 14 grudnia 2016 roku, o godz. 17:00 przy Placu Zamkowym 2.

Eugeniusz Józef Stankiewicz (14.05.1942-10.05.2011) – znany jako „Get”, wybitny miedziorytnik i jeden z twórców polskiej szkoły plakatu. Wraz z rodzicami, Anną i Józefem Stankiewiczami oraz młodszym bratem Januszem przybyli do Wschowy w maju 1945 r. z Oszmiany. Wschowa stała się miejscem dorastania braci, a dom przy ul. Starowiejskiej 9 na długie lata domem rodzinnym. W 1947 r. Get rozpoczął edukację w Szkole Podstawowej nr 1. Od najmłodszych lat z pasją rysował, malował oraz czytał. Jako licealista należał do Koła Plastyków Amatorów działającego przy wschowskim Powiatowym Domu Kultury. Koło prowadził malarz Ignacy Bieniek – absolwent krakowskiej ASP. W roku 1959 17-letni Get wziął udział w dwóch wystawach – wiosną w Zielonej Górze, a jesienią we Wschowie. Po maturze Eugeniusz Stankiewicz przeniósł się do Wrocławia, gdzie żył i tworzył aż do śmierci w 2011 roku.

10 maja 2012 roku, podczas XX Sesji Rady Miejskiej we Wschowie, pośmiertnie nadano profesorowi Eugeniuszowi Getowi Stankiewiczowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wschowa. Tego dnia w Muzeum Ziemi Wschowskiej swój wernisaż miała wystawa „Eugeniusz Get – Stankiewicz, Transformacja Dialogu” upamiętniająca rocznicę śmierci artysty (wcześniejsze wystawy we Wschowie: 1994 „Plakaty z Łbem”; 2009 prezentacja twórczości). W lutym 2015 r. w Wieży Matematycznej Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego otwarta została wystawa „Kamień, papier, farba. Wschowskie frotaże Eugeniusza i Janusza Stankiewiczów”, prezentująca prace braci z 1964 r. zainspirowane urokiem Staromiejskiego Cmentarza Ewangelickiego we Wschowie. Frotaże trafiły do zbiorów Muzeum Ziemi Wschowskiej w 2009 r. W 2015 r. zostały zakupione dwa obrazy olejne Geta namalowane we Wschowie oraz miedzioryty i linoryty. Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Gminy Wschowa w 2016 r. zakupiono 60 prac Stankiewicza, prezentujących przekrój twórczości tego artysty. W ten sposób Muzeum Ziemi Wschowskiej rozpoczęło budowę kolekcji prac Eugeniusza Geta Stankiewicza. Mamy nadzieję, że artysta ze Wschowy będzie inspirował zarówno wschowian, jak i odwiedzających nas gości.

Inspiracją do tytułu wystawy są słowa: „Czas przez nikogo niezłapany i nie do złapania” wypowiedziane przez Geta Stankiewicza, określające moment, kiedy czuł się najszczęśliwszy, kiedy rysował i rytował, gdy dawno już wszystko wymyślił. Taka „bezmyślność” owocowała starannymi, doskonałymi w formie grafikami, równymi dziełom największego mistrza renesansu – Albrechta Dürera.

plakat-get-zmniejszony