W ramach spotkań wokół wystawy „VERBUM DOMINI MANET IN AETERNUM. Wschowski Syjon – centrum wielkopolskiego protestantyzmu” Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza na kolejny wykład, tym razem poświęcony wyjątkowemu zabytkowi – Staromiejskiemu Cmentarzowi Ewangelickiemu we Wschowie.

Należy on do najpiękniejszych i najstarszych historycznych cmentarzy w Polsce. Podobnie, jak zabytki w przestrzeni starówki, przedmieść czy założenia Nowej Wschowy, dawna nekropolia z 1609 roku jest wyraźnym śladem świetności stolicy ziemi wschowskiej w przeszłości, swoistym pomnikiem miejscowej, mieszczańskiej kultury funeralnej. Spacerując dziś ścieżkami, wśród zabytkowego drzewostanu, możemy podziwiać pomniki, w formie prostokątnych płyt wykonanych z piaskowca, upamiętniające znamienite wschowskie rodziny: Herbergerów, Deutschlenderów, Lauterbachów, Lamprechtów, Vechnerów, Chwałkowskich, Grosmannów, Eichlerów, Teschnerów i wielu innych. Inskrypcje w języku niemieckim i łacińskim przekazują nam informacje o życiu zmarłych, ich wyznaniu wiary, pouczają odwiedzających cmentarz, jak mają żyć by dojść do Niebieskiego Jeruzalem.

Podczas wykładu historyka sztuki – Marty Małkus, słuchacze będą mogli usłyszeć odpowiedzi na pytania: Dlaczego miejsce pochówków wschowskich luteranów określane jest jako najstarszy polski nowożytany cmentarz? Czy wschowianie znali projekty „miasta idealnego”? „Boża Rola” (niem. Gottesacker), „Campo santo” – co oznaczają te określenia i jaki mają związek ze Wschową? Co łączy stolicę ziemi wschowskiej z Halle, Lipskiem? Dokąd podążają wędrowcy na kamiennych płytach nagrobnych?

Borys Akunin napisał w „Historiach cmentarnych. 1999-2004”, iż: „Mieszkańcy miasta z przeszłością żyją otoczeni zewsząd zmarłymi.”. Wschowa należy właśnie do takich miejsc z wielowiekową metryką. Wszystkich miłośników „cmentarnych historii” oraz tych, którzy pragną poznać fragment dziejów królewskiego miasta Wschowy zapraszamy na wędrówkę do przeszłości, w środowy, letni wieczór, 9.08. 2017, o godz. 18.00, do siedziby muzeum przy pl. Zamkowym 2 (barokowe kamieniczki). Po wykładzie odbędzie się spacer po wschowskiej „Bożej roli”.

muzeum_lato