Muzealne lekcje on-line to szansa na odwiedzenie Muzeum Ziemi Wschowskiej bez wychodzenia z domu lub szkoły. Realizujemy je przez Google Meet. Prowadzimy na żywo w sposób angażujący grupę. Ważna jest podczas nich twórcza praca i dobra atmosfera. Wybraliśmy tematy pozwalające na poznanie najciekawszych obiektów muzealnych, odkrywanie historii ziemi wschowskiej – zarówno prawdziwych wydarzeń z przeszłości jak i legend. Treści dostosujemy indywidualnie do wieku i potrzeb.

Tematy do wyboru:

1. Małe miasto wielkich przeżyć – historia Wschowy w kontekście historii Polski, najcenniejsze zabytki i ważne wydarzenia… O przeszłości i symbolach ziemi wschowskiej opowiemy zarówno przedszkolakom, jak i licealistom.
  2. Małe muzeum pełne skarbów – jakie opowieści niosą ze sobą eksponaty znajdujące się na wystawach muzealnych, jak dbać o te skarby przeszłości? Zdradzimy podczas tej lekcji tajemnice pracy muzealnika, a także zachęcimy do wspólnego odkrywania dziedzictwa kulturowego Wschowy.
  3. Bogaty jak młynarz ze Wschowy – legendy to wiedza i baśń, a w każdej z nich jest zawarte ziarnko prawdy. W ciekawy sposób, na podstawie wschowskich legend, przekażemy lokalną historię budując w uczestnikach tożsamość regionalną.
  4. Historia kilku pocztówek – jakie były początki pocztówki, skąd pochodzi polska nazwa, jak zmieniał się jej kształt od karty korespondencyjnej do widokówki? Opowiemy o wschowskich oficynach wydawniczych, a także o mieście i jego zabytkach uwiecznionych na archiwalnych pocztówkach Wschowy.
  5. Dlaczego moneta jest okrągła? – prawo do bicia własnej monety to niebywały prestiż dla władcy oraz miejsca, gdzie je wybijano. Opowiemy jak wyglądała mennica i gdzie mieściły się wschowskie mennice. Pokażemy też jak odczytywać ikonografię monet.

Informacje praktyczne:

Terminy: od poniedziałku do piątku
Czas trwania: około 45 minut
Forma zajęć: online przez Google Meet
Liczba uczestników: do 30 osób, obowiązkowa obecność opiekuna
Koszt: 50 zł/grupa

Zamówienia: Termin i temat zajęć można zamówić pisząc na adres: edukacja.muzeum.wschowa@gmail.com lub dzwoniąc pod numer tel. 65 540 16 40 wew. 23. Po rezerwacji należy opłacić lekcję – przelać pieniądze na numer konta bankowego: 75 8669 0001 0004 7539 2000 0001; w tytule – nazwa szkoły, która klasa, temat lekcji oraz termin. Opłatę za lekcję należy uiścić nie później niż 2 dni przed terminem zajęć. Potwierdzenie dokonania płatności należy przesłać na adres: edukacja.muzeum.wschowa@gmail.com.

Magdalena Birut, specjalista ds. edukacji