W środę o 16.00 w Centrum Kultury i Rekreacji rozpoczęło się spotkanie inaugurujące nowy rok akademicki Uniwersytet Trzeciego Wieku we Wschowie. Na zaproszenie dyrektora Damiana Małeckiego i prezes UTW Lucyny Omieczyńskiej wykład pt. Średniowieczne miasto wygłosił dr hab. Wiktor Szymborski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Prof. Szymborski wykorzystał swój pobyt we Wschowie i wcześniej udał się wraz z dyrekcją muzeum do Przyczyny Górnej, gdzie badał średniowieczne freski w kościele pw.  św. Jerzego.

W obszarach zainteresowań prof. Szymborskiego znajduje się historia średniowieczna Polski, dzieje Kościoła, historia zakonów mendykanckich, dzieje ruchu pielgrzymkowego, historia odpustów, dyplomatyka średniowieczna – dokumenty odpustowe oraz historia szkolnictwa zakonu dominikanów w epoce nowożytnej. Dzięki temu słuchacze UTW mogli usłyszeć wiele ciekawych i nieznanych szczegółów na temat życia w średniowiecznym mieście, religijności oraz zwyczajów mieszkańców miast. Mamy nadzieję, e wizyta prof. Szymborskiego zaowocuje dalszą współpracą między Muzeum Ziemi Wschowskiej a Uniwersytetem Jagiellońskim.