„Trwaliśmy mężnie na rubieżach…” Polacy powiatu wschowskiego w walce o odzyskanie niepodległości – nowa wystawa w 100-lecie odzyskania niepodległości
Przypadająca w 2018 roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzona jest w całym kraju w poczuciu dumy z osiągnięć przodków i wdzięczności dla wszystkich tych, którzy uczestniczyli w dziele odbudowy państwa polskiego. Rocznica jest znakomitą okazją do prezentacji dorobku lokalnych środowisk, ich zaangażowania i pracy służącej krzewieniu polskich tradycji i odrodzeniu Rzeczypospolitej. Jest również narodową lekcją patriotyzmu, ukazującą pragnienie i umiłowanie wolności mieszkańców wszystkich części podzielonej rozbiorami ojczyzny.
Archiwum Państwowe w Lesznie i Muzeum Ziemi Wschowskiej, w partnerstwie z leszczyńskim kolekcjonerem Januszem Skrzypczakiem, przygotowują okolicznościową wystawę poświęconą wydarzeniom z lat 1918–1919 zatytułowaną: „Trwaliśmy mężnie na rubieżach…” Polacy powiatu wschowskiego w walce o odzyskanie niepodległości. Wernisaż wystawy odbędzie się 7 listopada 2018 r. w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Zamkowym 2.
Przewodnikiem po wydarzeniach sprzed wieku będą tablice informacyjne, na których omówione zostaną kwestie związane z sytuacją powiatu wschowskiego na przełomie XIX i XX wieku, postawami Polaków, organizacją polskiego ruchu niepodległościowego wraz z sylwetkami jego przywódców, przebiegiem powstania wielkopolskiego i kształtowaniem się nowych granic międzypaństwowych.
Przestrzeń sal ekspozycyjnych wypełnią pamiątki związane z historią walki o niepodległość oraz zabytki przywołujące pamięć o trudnym okresie zmagań, służących zapewnieniu wskrzeszonej Polsce bezpieczeństwa. Eksponaty zilustrują kilkudziesięcioletni okres walki o polską mowę, prawo do ziemi, zrzeszania się, wolności słowa oraz utrwalania tych zdobyczy już po wytyczeniu granic II Rzeczypospolitej aż do pamiętnego września 1939 roku. Archiwalne fotografie, dokumenty, militaria, medale i odznaczenia, elementy umundurowania oraz rodzinne relikwie, jako świadkowie heroizmu powstańców, żołnierzy i zwykłych obywateli, pozwolą zagłębić się w atmosferę tamtych dni i przyjrzeć procesom, które zdecydowały o powrocie Polski na mapę Europy.
Wspólne przygotowanie wystawy jest także hołdem złożonym pokoleniom mieszkańców powiatu wschowskiego, zaangażowanym w walkę o polskość i narodowe odrodzenie ich małej ojczyzny.
Projekt współfinansowany przez Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Włoszakowice.