Muzeum Ziemi Wschowskiej posiada dużą kolekcję plakatów. Bardzo różnorodnych. Z kampanii społecznych i reklamowych z czasów PRL-u, które dziś bawią nas i zaskakują wymową. Promujące miasta, wydarzenia, a także zbiory i wystawy innych instytucji kultury. Są też plakaty, które mają największą wartość artystyczną, między innymi ze względu na twórców.

W cyklu „PLAKAT w TLE” pragniemy zaprezentować Wam wybrane obiekty z naszych zbiorów.

Autorem plakatu do niemieckiego filmu „Nocą, kiedy przychodzi diabeł” jest Wiktor Górka – jeden z ważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Ten plakat powstał w 1959 roku, kiedy nurt polskiej szkoły kształtował się. W latach siedemdziesiątych, gdy debiutowała nowa generacja artystów, jednym z nich był wschowianin Eugeniusz Get Stankiewicz, wtedy już tworzący we Wrocławiu. Jego plakaty są rozpoznawalne poprzez motyw autoportretu (tzw. „łeb”), który wkomponowywał w różnych kontekstach w swoje prace.

Wiktor Górka stworzył plakaty do wielu znanych filmów, m.in.: „Spartakus”, „Wielka ucieczka”, „Jak daleko stąd, jak blisko”, „2001: Odyseja kosmiczna”, „Kabaret” czy „”Jeździec bez głowy”.

Dziś zostawiamy Was z mrocznym obrazem życząc spokojnych nocy i obiecując, że będziemy też rozśmieszać.

Plakat pochodzi ze wschowskiego kina „Hel”. Zbiory Muzeum Ziemi Wschowskiej (MZW/P/9).