100 lat temu gmina Wijewo odłączyła się od powiatu wschowskiego. 17 lipca, w piątkowe popołudnie, na sali Gminny Ośrodek Kultury w Wijewie odbyła się uroczystość obchodów 100. rocznicy powrotu Wijewa, Radomyśla i Potrzebowa do odrodzonej Polski. Podczas uroczystości pracownik Muzeum Ziemi Wschowskiej Przemysław Wojciech wygłosił wykład na temat okoliczności i przebiegu wydarzeń z lat 1918-1920. 17 lipca 1920 roku o godzinie 10.00 Wijewo opuścili żandarmi niemieccy oraz oddziały grenschutzu ustępując miejsca oddziałom polskim.
Na sali zaprezentowane zostały plansze z wystawy ,,Trwaliśmy mężnie na rubieżach… Polacy powiatu wschowskiego w walce o odzyskanie niepodległości” opracowane przez Bartosza Tietza we współpracy z Archiwum Państwowe w Lesznie.
Treść komunikatu, który ukazał się 15 lipca 1920 roku w gazecie „Posen Schlesische Grenz – Zeitung”:
,,Dokonano ostatecznego ustalenia granicy. Pozostają przy Niemczech Dębowa Łęka, Osowa Sień, Wincentowo i Śmieszkowo. Odstąpione będą Polsce: Wijewo, Radomyśl i Potrzebowo. Dokładna linia graniczna jest zaznaczona na mapie, którą interesanci mogą obejrzeć w moim biurze pokój nr 5. Przejęcie, względnie przekazanie nastąpi w sobotę, dnia 17 bm. o godz. 10 przed południem czasu niemieckiego. Starosta Wschowski Volkening Asesor rządowy”.

Fot. G. Klamka
 Fragment mapy z zaznaczonymi, nowymi granicami powiatu wschowskiego oraz odcinkiem granicy polsko-niemieckiej Lgiń – Radomyśl; (MZW/K/99)
Radomyśl – Lgiń, posterunek straży granicznej; (MZW/AH/748)