Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak, Muzeum Ziemi Wschowskiej oraz partnerzy zapraszają do udziału w 5. edycji Rajdu na Wschowę. Obchody będą połączone z upamiętnieniem 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W sobotę, 31 sierpnia 2024 r. o godz. 11.00 na rynku w Lesznie będzie miała miejsce uroczystość pożegnania uczestników Rajdu na Wschowę oraz ich wymarsz z Leszna do Wschowy. Żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej przemaszerują trasą, jaką we wrześniu 1939 roku przeszli polscy żołnierze. Uczestnicy rajdu o 14.00 dotrą do Wschowy pod obelisk upamiętniający wypad wojsk polskich 2 września 1939 r. Tam żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego przy dźwiękach hymnu wciągną flagę na maszt.

W dalszej kolejności, po okolicznościowych przemowach i złożeniu kwiatów, o godz. 14.15 nastąpi przemarsz na ul. Łazienną, gdzie będzie miało miejsce złożenie kwiatów pod Pomnikiem Upamiętniającym Walkę Bohaterów Ojczyzny na Frontach II Wojny Światowej oraz główne uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej. Uczestnikom przemarszu towarzyszyć będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Wschowy, uczniowie klas mundurowych, harcerze i strzelcy.

Po części oficjalnej nastąpi przejście na wschowski rynek, gdzie o godz. 15.00 wschowscy harcerze przedstawią widowisko ,,Droga do Wolności”. W trakcie pikniku wojskowego, który potrwa do godz. 17.00 mieszkańcy Wschowy będą mogli zasmakować wojskowej grochówki. Swoje stoiska będą mieli również harcerze z hufca ZHP we Wschowie, członkowie wschowskiego Związku Strzeleckiego „Strzelec“, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Muzeum Ziemi Wschowskiej oraz żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego i 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Serdecznie zapraszamy!