Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza na wystawę „LIBERATURA. Architektura słowa”, prezentującą zbiór niezwykłych książek, których nie wypożyczą Państwo z żadnej biblioteki. Książkę-butelkę, książkę-ulicę, poezję do zjedzenia czy też książki-dzieła sztuki Marka Gajewskiego można było zobaczyć do tej pory tylko w kilku największych miastach w Polsce, a już w marcu przedstawimy tę nietypową kolekcję, będącą w posiadaniu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu wszystkim zainteresowanym.
Liberatura to gatunek literacki, w którym treść i forma książki tworzy nierozerwalną całość. Wystawa czasowa w Muzeum Ziemi Wschowskiej prezentować będzie eksponaty wypożyczone z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, które stanowią reprezentatywny zbiór dla tego gatunku. Liberatura oprócz tradycyjnych środków stylistycznych wykorzystuje typografię jako główny nośnik znaczeń. Jej istotę stanowi nieograniczona wolność artystyczna autora. Twórcą pojęcia jest Zenon Fajfer, obok dzieł którego (takich jak Spoglądając przez ozonową dziurę) zaprezentowane zostaną również utwory z serii wydawniczej korporacji ha!art, w tym laureatki Literackiej Nagrody Nobla Herty Müller (Strażnik bierze swój grzebień); książki Radosława Nowakowskiego (Ulica Sienkiewicza) czy Marka Gajewskiego (Na przykład). Wystawa prezentowana była do tej pory w Poznaniu i Dopiewie (kolekcja BU Poznań) oraz w kilku innych największych miastach w Polsce (Wrocław, Kraków), gdzie cieszyła się dużym zainteresowaniem – mówi Julia Juskowiak, Muzeum Ziemi Wschowskiej.
Muzeum Ziemi Wschowskiej pragnie przybliżyć ten mało znany gatunek literacki mieszkańcom Wschowy i okolic ze względu na jego dużą wartość edukacyjną, artystyczną i kulturową. Wystawa stwarza okazję do niecodziennego spotkania z literaturą jako formą sztuki. Skłania do spojrzenia na książkę jako przedmiot eksperymentu, którego autor „mówi” całą książką – jej kształtem, budową, sposobem zapisu tekstu. To odświeżające i pobudzające intelektualnie doświadczenie zachęca do głębszej refleksji nad historią literatury i drogami jej rozwoju.
Przyjdź, zobacz, dotknij, przeczytaj!
Książkę-butelkę Zenona Fajfera
Książkę-lustro
Trójkątną książkę Radosława Nowakowskiego
Sto tysięcy miliardów wierszy Raymonda Queneau
Niewidzialny tekst Fajfera
Kolaże noblistek: Herty Müller i Wisławy Szymborskiej
Głos żydowskiego dziecka ukrytego w szafie
Pisany prozą poemat bez tytułu
Luźne kartki B.S. Johnsona i Pawła Dunajko
Książki z pociętymi stronami, wysypujące się z pudełek
I wiele wiele innych…
Czas trwania wystawy: 6.03-24.04.2016
Muzeum Ziemi Wschowskiej
Plac Zamkowy 2, Wschowa
Godziny otwarcia:
Wtorek, czwartek, piątek: 10.00-15.30
Środa: 11.30-17.30
Niedziela (dzień bezpłatnego wstępu do muzeum):
12.00-16.00 (marzec)
13.00-17.00 (kwiecień)