WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ

PRZY STOWARZYSZENIU NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

NASZ OŚRODEK”

Wystawa prezentuje prace artystyczne uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, utworzonych przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek” działającym we Wschowie.

Uczestnicy warsztatów to 25 osób biorących udział w terapii zajęciowej realizowanej w pięciu pracowniach: plastycznej; rękodzieła artystycznego; gospodarstwa domowego, florystycznej i krawieckiej.

W tych pracowniach stosowane są różnego rodzaju metody i techniki pracy służące rehabilitacji zawodowej i społecznej uczestników, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia – na miarę jej indywidualnych możliwości.

PRACOWNIA PLASTYCZNA – program pracowni obejmuje wiele technik wyrazu artystycznego. Podstawowym założeniem jest kształtowanie umiejętności obserwacji, spostrzegania, a także rozwój sprawności manualnych i doskonalenie estetyki. Nasi uczestnicy doskonalą się w następujących technikach: malarstwie, rysunku, grafice (linoryt), papieroplastyce, technikach mieszanych (collage, decoupage, iris folding, wydrapywanka). Od kilku lat prace uczestników uzyskują wysokie miejsca w konkursach plastycznych. W ubiegłym roku Janusz Ordon pracą pt. „Tajemniczy ogród” zdobył I miejsce na etapie wojewódzkim w konkursie organizowanym przez PEFRON „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”, natomiast Violetta Machowska zajęła I miejsce w tegorocznej edycji.

Uczestnicy pracowni dużo malują, najczęściej pracują przy użyciu farb akrylowych, tworzą ozdoby oraz stroiki świąteczne, wykonują kartki okolicznościowe. Najnowszym nurtem jest recykling – ponowne wykorzystanie starych materiałów. Uczestnicy zapoznają się ze splotami wikliny papierowej. Malują zużyte żarówki, przywracając im drugie życie, ozdabiają puszki techniką decoupage.

PRACOWNIA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO – każda z osób uczestniczących w zajęciach ma możliwość wypróbowania różnych technik prac manualnych, takich jak haft ręczny, gobelinowy, haft krzyżykowy, robótki na szydełku, tkactwo, makrama, mozaika, wydzieranki, wyklejanki, pergamano, praca w drewnie – wypalanie, prace przy użyciu miniszlifierki, wykonywanie stroików okolicznościowych. Techniki pracy zawsze są dostosowane do możliwości i umiejętności poszczególnych osób. Wykonane prace biorą udział w różnego rodzaju konkursach oraz są prezentowane podczas kiermaszy, wystaw.

PRACOWNIA KRAWIECKA – podopieczni pracowni krawieckiej uczą się posługiwania podstawowymi przyborami krawieckimi, tj. igła, naparstek, nożyczki, żelazko, itp.. Wykonują przedmioty dekoracyjne i użytkowe ( poduszki, poszewki, podkładki, serwetki, bieżniki, maskotki, fartuszki, rękawice kuchenne, torby na zakupy, woreczki, igielniczki, organizery, kosmetyczki, etui na telefon, dekoracje świąteczne) poznając różne techniki krawieckie. Uczą się szycia ręcznego, na maszynie, na overloku, haftowania, reparacji i przeróbki odzieży. Poznają techniki wykroju m.in. przygotowanie form, nanoszenie formy na tkaninę, wykrój. Wykonują kostiumy na potrzeby przedstawień organizowanych w ramach zajęć teatralnych. Prace uczestników są prezentowane na kiermaszach, wystawach. Często są to prace wspólne, wykonywane na poszczególnych etapach jej powstawania przez kilka osób, w zależności od posiadanych umiejętności i możliwości. Dzięki zajęciom osoby niepełnosprawne zyskują większą samodzielność, lepiej funkcjonują w codziennym życiu i nabierają pewności siebie. Wiedzą jak przyszyć guzik, zacerować odzież, czy też wykonać drobne poprawki krawieckie.

PRACOWNIA FLORYSTYCZNA – jest to miejsce gdzie uczestnicy mają możliwość rozwijania swoich zdolności manualnych, poznawczych i cierpliwości w pracy. Zajęcia w pracowni florystycznej znakomicie stymulują poczucie estetyki, wrażliwości na piękno i kształtują umiejętność pracy zespołowej poprzez jej wspólne wykonywanie. Większość prac to efekt własnych pomysłów i inwencji twórców. A są to: stroiki okolicznościowe, kartki okolicznościowe wykonywane metodą kolażu, origami, quillingu, ozdoby i dekoracje stołów, sali, kwiaty wykonane z różnych materiałów – bibuła, papier, filc, polar, sznurek sizalowy, ozdoby wielkanocne i bożonarodzeniowe – styropianowe jajka, kule wykonane metodą karczocha,, owijanie atłasową i satynową wstążką, osłonki na doniczki wykonane metodą mozaiki płytkowej, obrazki ze sznurka jutowego i patyków do szaszłyków, ramki na zdjęcia ze szpatułek, tektury falistej, dekoracyjne drzewka z ziaren kawy, bibuły, szyszek, kolorowa biżuteria, torebki do pakowania prezentów.

PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO – w pracowni uczestnicy poznają zasady zdrowego i racjonalnego żywienia. Uczą się przygotowywać posiłki zwracając uwagę na zachowanie bezpieczeństwa pracy. Zajęcia prowadzone w pracowni gospodarstwa domowego uczą osoby niepełnosprawne zaradności, cierpliwości, koncentracji uwagi, pracy zespołowej, wytrwałości oraz odpowiedzialności za siebie, za wykonaną pracę oraz za powierzony sprzęt i materiał. W ramach zajęć uczestnicy dokonują zakupów spożywczych, z których następnie wykonują proste, a czasami niełatwe, pracochłonne potrawy. Uczą się estetycznego wykonywania oraz podawania posiłków, a także dekoracji pomieszczeń i stołów. Poznają techniki sprzątania, prania, mycia, czyli – podsumowując uczą się podstawowych czynności dnia codziennego, które są niezbędne w samodzielnym funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej:

Biała Elżbieta

Izabella Lajzner

Dorota Porańska

Iwona Falarz

Wystawa potrwa do 16 grudnia 2014 roku, a w każdą niedzielę w godzinach pracy Muzeum czynny będzie kiermasz, podczas którego będzie można nabyć unikatowe i niepowtarzalne dzieła wykonane przez uczestników Warsztatów.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Oto mała fotorelacja z otwarcia wystawy: