Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza na wystawę „Sowieckie piekło 1939–1956”. Stanowi ona zwieńczenie dwuletniego projektu edukacyjnego Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu, poświęconego tematyce sybirackiej. Dotyczy jednej z wielu „białych plam” naszych najnowszych dziejów – tragedii Polaków, którzy znaleźli się pod okupacją sowiecką w 1939 r. Przedstawia losy setek tysięcy obywateli więzionych, deportowanych i zamordowanych przez machinę systemu komunistycznego.

Ekspozycja ma niejako dwie warstwy. Na pierwszą składają się ogólne komentarze historyków, na drugą – wstrząsające relacje osób przeżywających sowieckie piekło. Materiały prezentowane na wystawie pochodzą m.in. z amerykańskiego Instytutu Hoovera. Przeważają materiały poświęcone łagrom. Autorzy nie ograniczyli się jednak do prezentacji wyłącznie tego obszaru sowieckiego piekła. Wystawa ma dwa zasadnicze wątki: katyński, czyli dotyczący losów polskich oficerów wojska i policji, pomordowanych przez Sowietów oraz obozowy, dotyczący setek tysięcy obywateli naszego kraju, deportowanych w latach 1940–41. Od inwazji ZSRR na Polskę do wywózek i wydarzeń roku 1956, kiedy to do Polski zaczęli wracać zesłańcy. Ekspozycja to historia mordów, wysiedleń, zsyłek, łagrów.  Przejmujące są zdjęcia sierot, więźniów, zesłańców. Tablice z reprodukcjami fotografii, plakatów i dokumentów opatrzone są nie tylko podpisami informacyjnymi na temat obozów Archipelagu Gułag i losów Polaków, którzy do nich trafili, ale też cytatami z przepojonych bólem listów do bliskich.

Przez długi czas o sowieckim piekle niechętnie mówili sami zesłańcy. Prawda o sowieckim systemie totalitarnym cały czas jest jeszcze odkrywana.

Termin wystawy: 1– 20 marca 2015 r.

Miejsce ekspozycji: Muzeum Ziemi Wschowskiej, pl. Farny 3, Wschowa.

W niedzielę 8 marca 2015 r. o godz. 14.00 w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza na film „MARZYLI TYLKO O WOLNEJ POLSCE” oraz spotkanie z reżyserem Pawłem Chruszczem. Miejsce spotkania: Muzeum Ziemi Wschowskiej, Pl. Farny 3, Wschowa.

ZAPRASZAMY!