W ostatnim tygodniu lipca w Muzeum Ziemi Wschowskiej odbywały się wakacyjne warsztaty dla dzieci. Rok temu uczestnicy akcji poznawali zabytki Wschowy przenosząc je później na makietę z gliny, która do dziś zaciekawia odwiedzających muzealne poddasze. W tym roku celem głównym zajęć było obudzenie w dzieciach zainteresowania historią i chęci poznawania jej w nieszablonowy sposób, a także pokazanie im na czym polega praca w muzeum. Jako, że zebrała się grupa dwudziestu sześciu ciekawych świata i kreatywnych młodych ludzi – cel ten został osiągnięty z nadwyżką, a organizatorzy projektu otrzymali bonus w postaci ogromnej motywacji do dalszych działań.

Spotkania trwały cztery dni. Jednym z zamierzeń było opowiadanie o historii powojennej Wschowy, dlatego punktem wyjścia stała się gra muzealna z wykorzystaniem wystawy „Wschowa 1945 – 1956. W 70. rocznicę powrotu do Polski.” Jednym z eksponatów tej wystawy jest polskie godło wykonane z kłosów zboża na dożynki w 1946 roku. Ponieważ koniec lipca to okres żniw, uczestnicy zajęć również wykonali zbożowe orły.

Drugiego dnia warsztatów dzieci wcieliły się w rolę badaczy historii mówionej. Poznały zasady, dzięki którym wspomnienia żyjących ludzi zmieniają się w uporządkowany zbiór świadectw historii, samodzielnie układały pytania, aby potem zadać je zaproszonemu gościowi w czasie wywiadu.

Kolejne spotkanie to działania związane z wielkoformatowym planem Wschowy. Stworzenie go poprzedził spacer w poszukiwaniu zaginionych miejsc, w czasie którego dzieci porównywały archiwalne zdjęcia z dzisiejszą architekturą miasta. Efekty warsztatów w postaci makiety i pięknych orłów z pszennych i żytnich kłosów można zobaczyć w Muzeum, w Rezydencji Jezuickiej. Ostatniego dnia, jak na prawdziwych muzealników przystało, uczestnicy zajęć otworzyli wspólnie z asystentem muzealnym ekspozycję dla zwiedzających, a na warsztatach tworzyły kartę katalogu muzealiów opisując przyniesione przez siebie przedmioty. Dzięki pomocy członków rodziny powstała wystawa złożona ze starych ksiąg i dokumentów, pamiątek i znalezisk rodzinnych, militariów z początku XX wieku. Wiele przedmiotów miało związek ze Wschową. Podczas finału goście zaproszeni przez uczestniczące w projekcie dzieci mogli zobaczyć efekty wszystkich działań, głównym punktem była projekcja wywiadu z pasjonatką historii Wschowy panią Jolą Pawłowską.

Lato w Muzeum zakończyło zakopanie w ziemi wiadomości dla przyszłych mieszkańców Wschowy –  z lipca 2015 od uczestników muzealnych warsztatów – przesłanie, że unikalnym skarbem dla lokalnej historii mogą być wspomnienia bliskich ludzi, a badając opowieści zapisane  w przedmiotach czy architekturze miasta, można stać się twórcą historii i narratorem wartościowych treści.

Podziękowania dla Pani Joli Pawłowskiej, wolontariuszy MZW, zw.pl, Banku Spółdzielczego we Wschowie, Cukierni Jolanta Kasperska, Piekarni Cukierni Gierczak i firmy Jedność.