Do grudnia 2016 roku w Muzeum Ziemi Wschowskiej będzie realizowany projekt pod nazwą „Niedzielne Mieszczańskie Zabawy w Muzeum”. Mieszkańcy Wschowy i Sympatycy Muzeum znają tę formułę niedzielnych spotkań skierowanych do dzieci wraz z opiekunami od 2013 roku. Tym razem promować będziemy bogatą, wielowątkową i wielokulturową tematykę wschowskiego mieszczaństwa w kontekście historii i tradycji dawnej Rzeczypospolitej.

Wschowa jako ośrodek miejski od 1343 roku, kiedy została przyłączona do Królestwa Polskiego, rozwijała się dynamicznie do II rozbioru Polski w roku 1793. Zajmowała w tym czasie wysoką lokatę wśród najbogatszych i najludniejszych miast polskich, a wschowskie mieszczaństwo uczestniczyło czynnie w ważnych wydarzeniach politycznych kraju. W cykl spotkań włączony zostanie też Staromiejski Cmentarz Ewangelicki we Wschowie, który jest zbiorem zabytkowych płyt nagrobnych, opowiadających o dawnym mieszczaństwie królewskiego miasta. Na kolejnych spotkaniach opowiemy o różnych elementach rzemieślniczego życia, przeniesiemy się do mieszczańskiej kamienicy…

Zapraszamy 20 kwietnia 2016 roku. Tematem będzie sukiennictwo, ponieważ nie sposób przecenić znaczenia tej gałęzi rzemiosła dla rozwoju dawnej Wschowy. Produkcja sukiennicza w Polsce opierała się oczywiście na hodowli owiec, natomiast w Muzeum gośćmi specjalnymi będą alpaki – ssaki południowoamerykańskie podobne do owiec. Warsztaty współprowadzić będzie alpakoterapeutka Karolina Grys.

Dzieci otrzymują Kartę Uczestnictwa w Mieszczańskich Zabawach i znaczki obecności na poszczególnych spotkaniach. Zapraszamy również do udziału w konkursie, który ogłosimy w niedzielę. Warto włączyć się do zabawy, czekają atrakcyjne nagrody! Projekt został dofinansowany przez Pełnomocnika Burmistrza Wschowy do Spraw Profilaktyki i Młodzieży.

Magdalena Birut

Muzeum Ziemi Wschowskiej