Zakończyliśmy wakacyjne spotkania dla dzieci w Muzeum Ziemi Wschowskiej. W tym roku wszystkie warsztaty przebiegały pod hasłem „Zostań przewodnikiem wschowskim”. My – muzealnicy, a jednocześnie przewodnicy, w zabawach, działaniach odbywających się na wystawach, w otoczeniu eksponatów, ale również w przestrzeni zabytkowych miejsc Wschowy, dzieliliśmy się z uczestnikami wiedzą o tym, jak intrygująco i z pasją opowiadać o historii naszego miasta. Wspólnie odkrywaliśmy turystyczne walory Wschowy, zastanawialiśmy się, jak ciekawie je prezentować. Pierwszy dzień poświęcony był na poznanie ogólnej wiedzy na temat zabytków. Dzieci miały okazję poznać bliżej eksponaty muzealne oraz nauczyły się je opisywać. Drugiego dnia uczestnicy warsztatów odkrywali symbolikę zabytkowych płyt i barokowych emblematów na Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie. Kolejnego dnia opowiadaliśmy wschowskie legendy: o wiatrakach przy muzealnym stoisku multimedialnym, a te związane z luteranami i pastorem Waleriusem Herbergerem – na zielonej trawce przy kościele Kripplein Christi. Ostatniego dnia każde z dzieci wypracowało hasło i wykonało plakat promujący Wschowę jako miasto turystyczne.

Dzieci, jak zwykle, zaskakiwały nas pomysłowością, wyobraźnią i różnorodnymi talentami.
Jedno z haseł promocyjnych MZW brzmi: „Z czułości do przeszłości”. Dziękujemy rodzicom, że obdarzyli nas zaufaniem i pozwolili nam zarażać dzieci tą czułością do zabytków i historii lokalnej.
Każdy z uczestników otrzymał Certyfikat, a także nasz zeszyt edukacyjny „Jak dawniej we Wschowie monety bito!”.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i cóż… do zobaczenia w Muzeum!