Miniony weekend w Muzeum Ziemi Wschowskiej upłyną pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Kontynuację wschowskich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa rozpoczęliśmy w piątek – 22 września. Dwukrotnie odbyła się projekcja filmu pt. „Architektura obronna w województwie lubuskim”, przygotowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, w której uczestniczyli uczniowie szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana oraz I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie oraz mieszkańcy Wschowy, a nawet goście z dalekich zakątków kraju. Pierwszej projekcji filmu towarzyszyła prelekcja pana Krzysztofa Słowińskiego, historyka zielonogórskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa, wprowadzająca w problematykę i specyfikę obronnych miast województwa. Miłośnicy Wschowy mieli zaś okazję spojrzeć na mury obronne i zamek z naukowej, historycznej perspektywy dzięki wykładowi i spacerowi, jaki odbył się wieczorem. Tą interesującą lekcję historii poprowadził znawca średniowiecznych fortyfikacji wschowskich, archeolog Jakub Drgas.

W niedzielę zaprosiliśmy dzieci z opiekunami. W czasie znanego już bywalcom Muzeum Ziemi Wschowskiej cyklu Niedzielne Zabawy w Muzeum uczestnicy wysłuchali „Bajeczki ze Skrzyneczki” pt. „Dlaczego zwierzęta mieszkają w domu Maćka?”. Edukacyjna bajka była pretekstem do rozmowy o potrzebie ochrony naszego lokalnego krajobrazu kulturowego, który wiąże to, co stworzone przez człowieka ze środowiskiem naturalnym. Podczas warsztatów powstały piękne, kolorowe wydrapywane maski-okulary dla detektywów krajobrazu. Warsztaty z Teatrem Kamishibai w wykonaniu Kaliny Patek odbyły się przy wsparciu Pełnomocnika Burmistrza Wschowy do Spraw Profilaktyki i Młodzieży.

Na zakończenie weekendu, a jednocześnie podsumowanie EDD w Muzeum Ziemi Wschowskiej, Marta Małkus – historyk sztuki i dyrektor MZW zdradziła podczas spaceru tajny kod, którego znajomość pozwala czytać z architektonicznych elementów miejskich budowli i poznawać dzieje miasta. Spacer zakończył się na wystawie „VERBUM DOMINI MANET IN AETERNUM. Wschowski Syjon – centrum wielkopolskiego protestantyzmu”, ponieważ niewątpliwie opowiada ona historie, z których przez wieki tkany był krajobraz kulturowy ziemi wschowskiej.

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które były z nami w czasie tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Do zobaczenia za rok!

(MZW)