Projekt „Tkamy wspólną sieć” to integracyjne warsztaty tkackie i spotkanie z alpakami, realizowane w ramach konkursu grantowego „Lubuski P.A.K.I.E.T. 2018”. Jest to program Narodowego Centrum Kultury – Bardzo Młoda Kultura, w województwie lubuskim pod nazwą Kultura Tędy, którego regionalnym operatorem jest Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Muzeum Ziemi Wschowskiej w konkursie Kultury Tędy bierze udział po raz drugi. W 2016 r. Magdalena Birut zwyciężyła projektem „Get i 3 Słonie”. W tym roku Julia Juskowiak reprezentuje MZW jako partnera w projekcie alpakoterapeutki i niezależnej edukatorki – Karoliny Grys.

Do udziału w warsztatach zaproszeni zostali wszyscy chętni – dzieci od 10 r. ż., młodzież, dorośli i osoby z niepełnosprawnościami. W ramach projektu uruchomione zostało podarowane Muzeum Ziemi Wschowskiej przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Wschowie czteronicielnicowe krosno tkackie i wykorzystane w części pokazowej warsztatów. Projekt zakładał pięciodniowe warsztaty oraz jedno dodatkowe spotkanie z nauczycielami i animatorami.

Uruchamianie starego krosna i tkanie?

18 lipca 2018 r. w siedzibie Muzeum odbyły się warsztaty dla nauczycieli i animatorów, podczas których uczestnicy poznali narzędzia tkackie, surowce, sposoby tkania oraz możliwości przedstawienia ginących zawodów w atrakcyjnej formie. Zajęcia poprowadziła Honorata Weihs.

Podczas warsztatów przygotowano wspólnie osnowę krosna, uczestnicy mieli możliwość doświadczenia różnicy między wełną syntetyczną a naturalną, w tym od alpak – Companero i Versace, które w pierwszy dzień tygodniowych warsztatów wcieliły się w rolę przewodników po muzeum, oraz zapoznania się z różnymi technikami tkackimi, krosnami tkackimi, ramami i akcesoriami oraz różnymi typami wełen i przędzy.

Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprezentowało swoje eksponaty związane z rękodzielnictwem, na co dzień przechowane w magazynach i niedostępne dla zwiedzających: kołowrotki, deskę przędzalniczą, nożyce do strzyżenia owiec, zgrzebła do lnu i tkaniny tkane, haftowane i drukowane. Każdy mógł spróbować swoich sił w tkaniu, co jak się okazało, nie jest wcale takie trudne!

Alpaki przewodnikami po muzeum?!

W dniach 23-27 lipca 2018 r. odbywały się właściwe tygodniowe warsztaty tkackie. Na pierwszy dzień zaplanowaliśmy zapoznanie się i oswojenie z muzeum. Rozpoczęliśmy powitaniem uczestników i zabawą integracyjną z wykorzystaniem kłębka wełny. Kiedy wszyscy poznali już swoje imiona, alpaki, w asyście specjalistki ds. edukacji i etnolożki MZW Magdaleny Birut, oprowadziły uczestników po ekspozycjach muzealnych. Następnie przyszedł czas na warsztaty tkackie, przygotowanie osnów na ramki oraz bliższe spotkanie z alpakami.

W kolejnych dniach oprócz kontynuacji pracy na ramkach tkackich uczestnicy dowiedzieli się o sukienniczej tradycji ziemi wschowskiej i podyskutowali o wspólnym dziedzictwie. Wschowa była jednym z najważniejszych ośrodków sukienniczych w Polsce i to właśnie tutaj powstała pierwsza manufaktura farbiarska. Zaprezentowano eksponaty z Muzeum Ziemi Wschowskiej, związane z wytwarzaniem sukna i płótna, uczestnicy wykonali prace inspirowane wizytą alpak w muzeum. Na dziedzińcu ustawiono wielkoformatowe ramy tkackie, na których trzeciego i czwartego dnia warsztatów razem pletliśmy wspólny wątek.

Piątego, ostatniego dnia uczestnicy mieli możliwość tkania na krosnach tkackich – krośnie, które uruchomione zostało w czasie trwania projektu oraz przede wszystkim dzięki jego realizacji, oraz na małym krośnie typu harfa. Następnie wspólnie przygotowano prace do prezentacji na wystawie, na którą zaproszeni zostali rodzice, znajomi oraz wszyscy mieszkańcy Wschowy i okolic. Podczas pikniku na dziedzińcu muzealnym można było podziwiać rękodzieło, spróbować swoich sił na dużych ramach tkackich oraz spotkać się z alpakami – Versace i Companiero, które specjalnie ustrojone na tę okazję ponownie zawitały do Muzeum Ziemi Wschowskiej. Uczestników pikniku nie odstraszył nawet letni deszcz, który przyniósł miłą ochłodę tego upalnego dnia.

Pomysłodawczyniami i koordynatorkami projektu „Tkamy wspólną sieć” są: alpakoterapeutka i niezależna edukatorka Karolina Grys oraz Julka Juskowiak z Muzeum Ziemi Wschowskiej. Warsztaty tkackie poprowadziła Honorata Weihs – artystka plastyk, rękodzielniczka, na co dzień współpracująca ze Skansenem Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie. W zajęciach wzięło udział łącznie ok. 40 osób. Były to dzieci w wieku od 10 do 15 lat, dorośli i osoby z niepełnosprawnościami, w tym podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci we Wschowie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety – Prowincję Poznańską. Planowane jest wydanie pamiątkowego folderu, dokumentującego przebieg i realizację projektu.