Muzeum Ziemi Wschowskiej serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Dietricha Krausego w piątek 15 lutego o godz. 16.00 w siedzibie MZW przy pl. Farnym 3.

Dietrich Krause (ur. 1939) – mieszka w Dreźnie, z zawodu jest elektrotechnikiem, obecnie na emeryturze. Fotografią zajmuje się od szkoły podstawowej. Interesuje go nie tylko zdjęcie jako takie, ale również proces jego powstawania. Od czasu, gdy technikę analogową wyparła cyfrowa, korzysta tylko z niej. Przy obróbce dokonuje tylko takich poprawek, jakie byłyby możliwe również w technice analogowej. Przede wszystkim interesują go motywy, dla których ma czas i do których może powrócić, kiedy będą lepsze warunki, takie jak pozycja słońca, chmur itp. Nie ulega trendom. Typ fotografii, którą uprawia Dietrich Krause, wpisuje się w nurt uważności (ang. mindfulness). Mindfulness „jest niczym innym jak pełnią obecności. Jest to otwarte i przyjazne nastawienie, z którym podchodzimy do próby zrozumienia tego, co się dzieje w danej chwili, bez osądzania czy negowania, nie pozwalając też, by pochłonął nas zgiełk otoczenia. To nie tyle myśleć o tym, co się dzieje w danej chwili, ile być w tej chwili, tu i teraz” (E. Snel, „Uważność i spokój żabki”, Warszawa 2015, s. 8). Bardzo chętnie fotografuje obiekty, których w codziennym zabieganiu nie dostrzegamy, a które docierają do nas dopiero „…za drugim spojrzeniem”. W jego zdjęciach nie ma nic egzotycznego, wyobcowanego czy spektakularnego. Fotografie pokazują codzienność, a tym samym wydają się znane, w pewnym sensie nawet bardzo bliskie.

Wystawa powstała z inicjatywy i we współpracy z Alfredem Röslerem. Obejrzeć ją będzie można w dniach 15-26.02.2019 r.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.