Już 15 maja kolejne spotkanie w ramach Kuźni przeszłości! Poznamy tajemnice kościoła p.w. św. Jerzego w Przyczynie Górnej. Spotykamy się o godz. 16.00 pod nową siedzibą Muzeum Ziemi Wschowskiej przy placu Farnym 3.

Kuźnia przeszłości to propozycja Muzeum Ziemi Wschowskiej, skierowana do młodych pasjonatów, miłośników miasta i jego najbliższego otoczenia. Projekt ma na celu odkrywanie dziedzictwa kulturowego poprzez pryzmat miejsc i zabytków.
Podczas pierwszego spotkania grupa młodzieży odkrywała tajemnice i zakamarki dawnego kościoła ewangelickiego im. Żłóbka Chrystusa (Kripplein Christi) we Wschowie. Uczestnicy spotkania poznali nie tylko ciekawą historię samego obiektu, ale także związane z nim legendy oraz historię wschowskich fortyfikacji i parafii luterańskiej.Zwiedzając obiekt młodzież mogła zajrzeć do barokowych krypt oraz dawnej biblioteki.

Druga odsłona projektu miała miejsce 24 kwietnia 2014 r. Tradycyjnie spotkaliśmy się o godz. 16.00 pod nową siedzibą Muzeum Ziemi Wschowskiej, a zabytkiem, któremu poświęciliśmy uwagę był zespół klasztorny Ojców Franciszkanów we Wschowie.
Oprócz niezwykłej i burzliwej historii samego klasztoru zatrzymaliśmy się na dłużej przy najważniejszych zabytkach, takich jak ołtarze, freski oraz nagrobki donatorów znajdujące się w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP, cudownym krucyfiksie w kaplicy Krzyża Świętego, drodze krzyżowej, umieszczonej w klasztornych krużgankach oraz figurze św Józefa znajdującej się na klasztornym dziedzińcu. Dodatkową atrakcją była możliwość wejścia do krypty grobowej, znajdującej się pod kaplicą Krzyża Świętego, która mieści w sobie pochówki zakonników oraz donatorów klasztoru i kościoła.

Ostatnie spotkanie z tego cyklu zaplanowaliśmy na 5 czerwca – wówczas zgłębimy wiedzę na temat wschowskich wodociągów i zwiedzimy wieżę ciśnień w Parku Wolsztyńskim we Wschowie.

Zapraszamy wszystkich miłośników wschowskich zabytków i młodych odkrywców!
Udział w projekcie jest bezpłatny.