23 maja w Muzeum Miedzi w Legnicy otwarta została wystawa „Rycerze wolności. Strażnicy praw. Szlachta na Śląsku w średniowieczu i czasach nowożytnych”. Ekspozycja w legnickim muzeum stanowi część międzynarodowego projektu wystawienniczego pod wspólnym tytułem: SZLACHTA NA ŚLĄSKU / ADEL IN SCHLESIEN.

Polsko-niemiecka propozycja zorganizowania równoległych wystaw porusza jeden z ważniejszych tematów wspólnej historii. W projekcie biorą udział cztery instytucje, obok Muzeum Miedzi także: Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego z wystawą „Opiekunka Kotliny Jeleniogórskiej. Działalność hrabiny Friederike von Reden” oraz Kulturhistorisches Museum w Görlitz i Schlesisches Museum w Görlitz z wystawą „Trwanie wśród przemian. Szlachta na Śląsku i Górnych Łużycach od XVIII wieku.

Wystawa w Legnicy  została rozmieszczona w dwóch budynkach – w salach Akademii Rycerskiej przy ul. Chojnowskiej 2 oraz w gmachu muzeum przy ul. Św. Jana 1. Prezentowane zabytki obrazują zagadnienia związane z historią śląskich Piastów oraz innych możnych rodów szlacheckich osiadłych na Śląsku, rycerskimi posiadłościami i powinnościami szlacheckiego stanu, wyznaniem i edukacją, rozrywką, życiem codziennym i kulturą materialną. Na wystawie zgromadzono obrazy, rzeźby, epitafia, meble, grafiki, dokumenty, starodruki i wyroby rzemiosła wypożyczone z kilkudziesięciu muzeów, bibliotek, archiwów i kościołów z terenu całej Polski.

Problematykę pochówku szlachty w tradycji polskiej reprezentuje w Legnicy zespół zabytków z Muzeum Ziemi Wschowskiej. Portret trumienny, tablica epitafijna i komplet sześciu blach herbowych Krystyny Szlichting z Kośmidrów Gruszczyńskiej, zmarłej w 1678 r.

We Wschowie zabytki te stanowią cześć stałej ekspozycji „Soli Deo Gloria – protestanckie dziedzictwo kulturowe ziemi wschowskiej”. Dzięki otrzymanej w bieżącym roku dotacji celowej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wystawa ta zostanie rozbudowana, wyposażona w nowe gabloty oraz multimedia i na nowo zaaranżowana. Digitalizacja wszystkich prezentowanych na niej eksponatów umożliwi także zapoznanie się z nią za pomocą internetu.

Autorem scenariusza wystawy w Legnicy jest znany polski historyk sztuki, prof. dr hab. Jan Harasimowicz. Wśród wielu gości obecnych na wernisażu była m.in. pani Minister Nauki i Sztuki Wolnego Państwa Saksonii, prof. dr Sabine von Schorlemer.

Wystawę w Muzeum Miedzi można oglądać do początku listopada 2014 r.