W dniach 28-29 kwietnia odbędzie się we Wschowie Polsko-Niemieckie Forum Konserwatorskie dotyczące zabytkowych cmentarzy. Spotkanie we Wschowie ma na celu wymianę doświadczeń w działaniach na rzecz ochrony konserwatorskiej dawnych cmentarzy, ich znaczenia dla dziedzictwa kulturowego oraz ustalenie dobrych praktyk w realizacji programów konserwatorskich m.in. na przykładzie cmentarza w Halle, św. Mikołaja w Görlitz, cmentarza wokół Kościoła Pokoju w Świdnicy, Lapidarium w Kożuchowie, Lesznie oraz cmentarza otaczającego dawny kościół Łaski w Jeleniej Górze.

Pierwszego dnia Forum, w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Farnym 3, odbędzie się blok wykładów i dyskusji. Drugi dzień zaplanowano jako sesję wyjazdową do dwóch lapidariów: w Lesznie i Kożuchowie.

Muzeum Ziemi Wschowskiej pragnie jednocześnie zainicjować powstanie trasy turystycznej „Zabytkowe Cmentarze”, na której znajdą się na początek dawne cmentarze w Kożuchowie – Bytomiu Odrzańskim – Szlichtyngowej – Wschowie – Lesznie – Śmiglu. Trasa może stać się szlakiem ogólnopolskim lub nawet europejskim.

Organizatorami Forum jest Muzeum Ziemi Wschowskiej i Dyrektor Referatu Kultury BKM Rządu Republiki Federalnej Niemiec Magdalena Oxfort. Działania realizowane są w partnerstwie z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej.

MZW

zap_forum_PL