„Szanowni Państwo,
mam wielki zaszczyt, a zarazem ogromną przyjemność przywitać Państwa w Muzeum Ziemi Wschowskiej, w tym wyjątkowym dniu, kiedy zaczyna się nowy rozdział w dziejach wschowskiego Muzeum. Otwieramy dziś wystawę, oddając wschowianom, a także gościom nową kolekcję muzealną, kolekcję sztuki współczesnej, prezentującą twórczość profesora Eugeniusza Geta Stankiewicza. Dzisiejsze spotkanie to dowód na to, że warto marzyć, warto sięgać myślami, zamysłami daleko i odważnie” – tymi słowami Marta Małkus, dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej powitała gości.
Stało się! Udało się zakupić do zbiorów MZW 60 prac Getasa, Geta – odważnego, niezależnego twórcy, który dzieciństwo i młodość spędził we Wschowie. Dzięki dotacji MKiDN oraz wsparciu Gminy Wschowa, a także ze środków własnych MZW w 2016 r. Muzeum wzbogaciło się na stałe o regionalną kolekcję sztuki współczesnej. Czekaliśmy na ten moment od 2014 r., kiedy pierwszy raz podjęliśmy starania o środki finansowe. W 2015 r. zakupiliśmy dwa obrazy olejne (według słów Janusza Stankiewicza – jedyne prace Geta w tej technice). W minionym roku dbyła się także pierwsza wystawa we Wrocławiu – „Kamień, papier, farba. Wschowskie frotaże Eugeniusza i Janusza Stankiewiczów” , promująca wczesną twórczość artysty i jego związki ze Wschową.
Wystawa „Czas przez nikogo niezłapany” jest konsekwencją naszych działań i wielką radością dla nas.
„Czas przez nikogo niezłapany” to określenie Geta na moment, kiedy czuł się najszczęśliwszy, kiedy rysował i rytował, gdy dawno już wszystko wymyślił. To nie tylko tytuł otwartej wystawy, ale całej kolekcji. Chcemy zatrzymać pamięć o Gecie szczęśliwym, pochylonym nad płytką miedziana lub z innego tworzywa. Chcemy pokazać jego twórczość jako inspirację dla nas, dziś żyjących we Wschowie i regionie. Autor dzieł kolekcji to artysta niezależny, odważny, prowokujący ironią, zmuszający widza do dialogu, nieobojętny na wydarzenia, które go otaczały, dający im osobisty komentarz.
Był z nami w czasie wernisażu Janusz Stankiewicz – brat prof. Eugeniusza Geta Stankiewicza – z wykształcenia historyk, z zamiłowania artysta, aktor. Był on współpracownikiem Geta, jest strażnikiem jego dorobku, ale także fotografem. To spotkanie było okazją do rozmów i wspomnień, a także podziękowań, ponieważ nie byłoby tej wystawy bez życzliwości pana Janusza Stankiewicza, jego dbałości o twórczość Geta i otwartości na wspólne działanie dla wschowskiego Muzeum.
Wystaw to proces, szereg czynności i zaangażowania, pracy ludzi. Zdolne ręce pań konserwator dzieł sztuki: Uli Baumann, która ożywiła obrazy olejne z lat 60-tych i pani Katarzyny Wawrzyniak- Łukaszewicz specjalizującej się w papierze i skórze. Dziękujemy za współpracę panu Krzysztofowi Sobczukowi przy doborze ram.
Oprawa graficzna towarzyszących wystawie folderów, plakatów, zaproszeń i elementów ekspozycji to dzieło pani Aleksandry Malczewskiej.
Organizacja wystawy „Czas przez nikogo niezłapany” to wysiłek całego zespołu Muzeum Ziemi Wschowskiej. Dlatego pani dyrektor Marta Małkus, główna sprawczyni tego wydarzenia, dziękowała wszystkim zaangażowanym podkreślając zgraną pracę zespołową.
W uroczystości uczestniczyła pani dyrektor Bożena Osińska – radna sejmiku wojewódzkiego reprezentującą panią Marszałek Województwa Lubuskiego – Elżbietę Annę Polak; pan wicestarosta Powiatu Wschowskiego – Wojciech Kuryłło i radni powiatowi; przewodnicząca i radni Rady Miejskiej; przewodnicząca oraz członkowie Rady Muzeum; przedstawiciele instytucji kultury ze Wschowy, Leszna i Sławy; szkół, mediów, a także wiele zaprzyjaźnionych z Muzeum Ziemi Wschowskiej osób. Wszystkim Gościom równie gorąco dziękujemy za obecność.
Serdeczne podziękowania kierujemy również do sponsorów smakowitego poczęstunku: Cukierni Jolanta Kasperska i Piekarni Cukierni Gierczak.