Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na nietypowe spotkania z historią w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

8 września (sobota), godz. 17.00, aula I Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana we Wschowie – wykład Bartosza Tietza „Działalność narodowa ludności polskiej we Wschowie i powiecie wschowskim w pierwszym dwudziestoleciu XX w.” Bartosz Tietz nawiąże m.in. do wydarzeń, które miały miejsce w budynku dawnego gimnazjum. Po wykładzie odbędzie się koncert pieśni patriotycznych.

9 września (niedziela), godz. 15.00 – spacer z opowieścią „Szlakiem polskich działaczy niepodległościowych ze Wschowy doby powstania wielkopolskiego”. Trasa spaceru przebiegać będzie przez Przyczynę Dolną oraz Wschowę (ul. ks. A. Kostki, ul. Niepodległości, ul. T. Kościuszki, ul. Ogrodowa, ul. Obrońców Warszawy, ul. Matejki, ul. Lipowa, pl. Farny). Spacer rozpocznie się w Przyczynie Dolnej przy tablicy z nazwą miejscowości (od strony ul. 55 Poznańskiego Pułku Piechoty).

Podczas wydarzeń zostanie zaprezentowana publikacja Bartosza Tietza Ścieżkami zapomnianego pokolenia. Z dziejów walk o polskość powiatu wschowskiego w początku XX wieku zawierająca mapy współczesnej Wschowy i dawnego powiatu wschowskiego z zaznaczonymi na nich miejscami związanymi z polską działalnością patriotyczną.

Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował dla uczestników wydarzeń specjalne gadżety promujące Europejskie Dni Dziedzictwa. Więcej informacji o Europejskich Dniach Dziedzictwa i wydarzeniach z nimi związanych można znaleźć na stronie www.edd.nid.pl.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, podczas którego spotykają się nie tylko pasjonaci historii, osoby zainteresowane ochroną zabytków, promowaniem różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego i propagowaniem dialogu międzykulturowego, ale także wszyscy zainteresowani miejscem, w którym mieszkają. Polska uczestniczy w tej inicjatywie od 1993 r., a Muzeum Ziemi Wschowskiej od 1995 r. 26. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w 2018 r. przebiega pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”

Kluczem do skutecznego zachowania dziedzictwa jest zaangażowanie lokalnych społeczności. Tegoroczna inicjatywa Muzeum Ziemi Wschowskiej to wzbogacanie pamięci zbiorowej o naszych regionalnych działaczach, o ludziach i ich historiach, o miejscach ważnych, choć zapomnianych, to również przekazywanie kolejnym pokoleniom dziejów regionu i budowanie szacunku do spuścizny kulturowej przodków.

Obraz może zawierać: tekst