Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 81 rocznicę wypadu wojsk polskich na Wschowę. W uroczystościach pod pomnikiem wzięli udział Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak, płk Adam Luzyńczyk, dowódca 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, dowódcy dywizjonów lotniczych, dowódca 125 Lekkiej Brygady Obrony Terytorialnej, dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej Leszek Lenarczyk, dyrektor I Zespołu Szkół we Wschowie Piotr Wieland oraz zaproszeni goście.
Kilka minut po godz. 12.00 meldunek dowódcy pułku złożył ppłk Daniel Katarzyński, dowódca 1 Leszczyńskiego Dywizjonu Przeciwlotniczego oraz jeden z inicjatorów Rajdu na Wschowę. Po przywitaniu oddziałów nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi na maszt i odśpiewanie hymnu Polski.
Następnie do zebranych przemówił burmistrz Konrad Antkowiak, który powitał zgromadzonych i przypomniał wydarzenia z 2 września 1939 r. Po nim głos zabrał Damian Małecki, pracownik Muzeum Ziemi Wschowskiej i jeden z organizatorów wydarzenia, który przybliżył historię wypadu na Wschowę oraz powody, dla których rajd został zorganizowany. Po przemówieniach i złożeniu wiązanek kwiatów nastąpił przemarsz ulicami Wschowy oddziałów 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, 125 Lekkiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz uczniów I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie. Oddziały zostały uroczyście powitane na wschowskim rynku. Pan burmistrz Antkowiak odebrał okolicznościowy podarunek od dowództwa pułku.
Na uczestników marszu i mieszkańców Wschowy na rynku czekała już wtedy przygotowana kuchnia polowa, w której serwowano grochówkę, a także stanowisko strzeleckie tzw. cyklop oraz bezpłatne egzemplarzy „Polski Zbrojnej”, która objęła patronat nad wydarzeniem. Mieszkańcy mogli też zapoznać się z historycznym uzbrojeniem żołnierzy 55 Pułku Piechoty i 17 Pułku Ułanów dzięki rekonstruktorom, którzy wystawili wartę przed pomnikiem oraz zaprezentowali się na rynku.