W minioną sobotę, 19 września, spotkaliśmy się w Muzeum Ziemi Wschowskiej podczas obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa i Nocy Muzeów we Wschowie. Z wiadomych przyczyn tegoroczne majowe święto muzeów i muzealników nie mogło się odbyć, dlatego było nam niezmiernie miło, że mogliśmy uczynić zadość tym niedogodnościom i otworzyć muzeum dla zwiedzających proponując prelekcje, warsztaty, oprowadzanie po mieście i muzealnej ekspozycji, dzieląc się naszą wiedzą i pasją.

W roku 2020 hasło EDD brzmiało „Moja droga”. Organizatorzy pragnęli skupić uwagę uczestników wydarzeń na drodze przez historię, jaką musiał przejść nasz naród aby odzyskać niepodległość, ukształtować narodową tożsamość. Temat dotyczył również indywidualnych losów Polaków. I my przenieśliśmy te założenia na lokalny grunt proponując mieszkańcom ziemi wschowskiej podróż w przeszłość: podzielenie się z nami swoją historią w ramach konkursu „Moja droga do Wschowy”, warsztaty rodzinne przybliżające najmłodszym losy mieszkańców ziemi wschowskiej po II wojnie światowej, prelekcje historyczne. Zaprezentowaliśmy również reportaż, w którym o swoich wyborach i życiu we Wschowie opowiadali jej mieszkańcy.

Dziękujemy za obecność podczas sobotnich wydarzeń pani wiceburmistrz Miasta i Gminy Wschowa Marcie Panicz-Szajnkenig, pani dyrektor Biura Oświaty i Spraw Społecznych w UMiG Wschowa Annie Wiśniewskiej. Gratulujemy laureatom konkursu i dziękujemy wszystkim za udział w naszych wydarzeniach.