Muzeum Ziemi Wschowskiej w ramach akcji „Z Archiwum MZW” prezentuje Państwu pierwszy odcinek serii „Wspomnienia wschowskich Kresowian”. Jest to cykl nagranych przed laty wspomnień mieszkańców miasta, którzy przybyli tutaj po zakończeniu II wojny światowej.

Bohaterką dzisiejszego odcinka jest Pani Aurelia Szarzyńska, urodzona w Śniatyniu (woj. stanisławowskie) w 1927 roku. Jej ojciec był kolejarzem, natomiast matka zajmowała się domem. Ukończyła miejscową szkołę powszechną, a następnie wyjechała do Kołomyi, gdzie podjęła naukę w tamtejszej szkole handlowej. W 1945 roku rodzina Pani Aurelii zdecydowała się przyjechać na tzw. „ziemie odzyskane”. Dotarli do Gubina, gdzie bohaterka odcinka zdała maturę. Po śmierci swoich rodziców wyszła za mąż i wraz z mężem zamieszkała początkowo w Zielonej Górze, a następnie przeprowadzili się do Wschowy.

Rozmowa przeprowadzona w październiku 2009 roku.

Rozmawiał: Jakub Gałęziowski

Poniżej fragment i całość nagrania.

fragment
całość