W miniony  poniedziałek, 10 października br., pracownik Muzeum Ziemi Wschowskiej Przemysław Wojciech, który jest równocześnie kuratorem wystawy  poświęconej królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu, korzystając z zaproszenia władz miasta Leszna, wziął udział w wyjeździe studyjnym delegacji polskiej do Nancy – stolicy Lotaryngii. Celem wyjazdu była popularyzacja wśród Polonii mieszkającej we Francji postaci króla Leszczyńskiego oraz jego związków z historyczną ziemią wschowską.
Podczas konferencji naukowej na uniwersytecie oraz w pałacu gubernatora w Nancy została zaprezentowana mapa historycznej ziemi wschowskiej, przygotowana z okazji 600-lecia inkorporacji miasta do Królestwa Polskiego. Wyświetlona została również prezentacja multimedialna, przybliżająca zarówno życiorys króla jak i podejmowane w naszym kraju oraz regionie inicjatywy związane z postacią Leszczyńskiego. Wśród nich znalazły się informacje na temat aktualnej wystawy w naszym muzeum: ,,Król Stanisław I, Sarmata i Europejczyk. Ziemia Wschowska-Lotaryngia”.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Nancy!