Przez ostatni rok świat zmienił się nie do poznania, na co największy wpływ miała pandemia koronawirusa. Różnego rodzaju obostrzenia sprawiły, że instytucje kultury musiały na pewien czas zostać zamknięte lub ograniczyć swoją działalność. Wpłynęło to także na funkcjonowanie Muzeum Ziemi Wschowskiej. To właśnie wtedy narodził się pomysł stworzenia wirtualnego muzeum – strony internetowej, za pośrednictwem której możliwe będzie zwiedzanie muzeum oraz zapoznanie się z najciekawszymi muzealiami znajdującymi się we wschowskim muzeum. Dzięki najnowszej technologii jest to w dzisiejszych czasach możliwe.

Dzięki wirtualnemu muzeum wystarczy kilka kliknięć, aby znaleźć się w Muzeum Ziemi Wschowskiej. Dla internautów dostępne jeszcze w tym roku będą wycieczki po Kamieniczkach oraz dawnym Kolegium Jezuickim. W wirtualnym muzeum zobaczyć można będzie też eksponaty, które na co dzień prezentowane są na salach wystawowych wschowskiej placówki, ale także te, które znajdują się w muzealnych magazynach. Dzięki wirtualnemu muzeum otrzymują Państwo okazję zobaczenia zabytków dotychczas niedostępnych lub nieprezentowanych na wystawach. Muzeum stanie się także w większym stopniu dostępne dla niepełnosprawnych. Nowe eksponaty będą dodawane regularnie na stronę, dzięki czemu strona cały czas będzie się rozwijać.

Wirtualne Muzeum Ziemi Wschowskiej zostanie uruchomione 16 grudnia 2021 roku o godz. 12.00 w siedzibie muzeum znajdującej się przy pl. Farnym 3. Mamy nadzieję, że zachęci to mieszkańców Miasta i Gminy Wschowa oraz turystów do zwiedzania naszego muzeum w świecie realnym.