Szanowni Państwo z przyjemnością informujemy, że już 10 stycznia 2023 roku w naszym Wirtualnym Muzeum dostępny będzie, długo oczekiwany, wirtualny spacer po wnętrzu świątyni Kripplein Christi. Kościół powstał w 1604 roku z inicjatywy pastora Valeriusa Herbergera. Ulokowany został w międzymurzu przy Bramie Polskiej z czym związana jest miejska legenda. W budynku mieściło się około dwóch tysięcy wiernych, a to dzięki trzem piętrom wspaniałych empor. Świątynia płonęła dwukrotnie w XVII wieku, mimo to stoi do dziś, a my staramy się aby w przyszłości była możliwość zwiedzania tego wyjątkowego dla Wschowy miejsca.

Projekt spaceru powstał wiele lat temu, więc aby umożliwić Państwu zwiedzanie wnętrza kościoła w najnowszych standardach, całość fotografii potrzebna do jego stworzenia została odtworzona z wcześniejszych materiałów, które zaktualizowaliśmy do dzisiejszych możliwości technicznych przeglądania, ponieważ format poprzednich prac nie pozwalał na ich odtwarzanie w aktualnych przeglądarkach. Jednocześnie cały czas pracujemy nad możliwością udostępnienia zabytku dla ruchu turystycznego. W przyszłości, jako pierwsza, dla zwiedzających zostanie otwarta baszta. Następnie wraz z władzami Miasta i Gminy Wschowa postaramy się zaadoptować wnętrze i dostosować je do potrzeb Muzeum i zwiedzających. W związku powyższym staramy się sprowadzić, zabezpieczyć i udostępnić zabytkowe wyposażenie świątyni które wywieziono z miasta po zakończeniu II wojny światowej. Równocześnie działania te mają na celu ostateczne uregulowanie kwestii własności zabytków pochodzących z kościoła, które prezentowane są na wystawach stałych w MZW. W tym celu kontynuowana będzie współpraca z Departamentem Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (obecnie Departament Restytucji Dóbr Kultury MKiDN). Zakłada się odzyskanie wyposażenia Kościoła Kripplein Christi przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na które składają się: ołtarz główny, ambona z baldachimem i płyty epitafijne.