Wschowa jest jedną z najbardziej tajemniczych nazw spośród średniowiecznych polskich miast – do dziś nie ma konsensu badaczy dotyczącej jej rozumienia. Wydaje się jednak, iż aby przybliżyć jej właściwe, pierwotne znacznie, nie można poprzestać wyłącznie na określeniu etymologii – zwłaszcza, że jak dotąd wszelkie próby na tym polu nie przyniosły jednoznacznej, przekonywującej odpowiedzi. Wykład ma na celu zaprezentowanie autorskiego poglądu na ten problem, który zostanie omówiony w perspektywie holistycznej. Wydaje się, że zrozumienie znaczenia innych, równoczasowych, okolicznych toponimów może przybliżyć nas do opisu oswojonej przez człowieka naturalnej przestrzeni z której wyłoniło się średniowieczne miasto. W istocie rozważania na ten temat będą jedynie przyczynkiem do przyjrzenia się tematyce dużo szerszej, której dostarczają źródła z zakresu tzw. dyplomatyki, jak i inne z epoki. Są one nie tylko nośnikiem nazw – tych znanym nam do dziś, jak i dawno przebrzmiałych – ale przede wszystkim świadectwem o dawno zapomnianych pokoleniach. Wykład kierownika działu merytorycznego MZW – Bartosza Tietza jest kolejnym z cyklu pogadanek, mających na celu przybliżyć w popularno-naukowy sposób, przeprowadzone przez niego badania z zakresu tzw. geografii historycznej, które oparte są na drobiazgowych analizach danych historycznych, archeologicznych, geograficznych, kartograficznych i toponomastycznych. Serdecznie zapraszamy na prelekcję, która odbędzie się 21 sierpnia o godzinie 17:00 w siedzibie muzeum przy pl. Farnym 3. Wykład zorganizowany jest w ramach cyklu Lato w muzeum.