Pierwszy dzień września był dniem finalizacji wspólnego projektu Stowarzyszenia Katolicka Wschowa (SKW), Muzeum Ziemi Wschowskiej oraz Domu Zakonnego we Wschowie. Wcześniej, 13 czerwca 2024 r. podpisana została umowa dotycząca digitalizacji wnętrz kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca NMP oraz klasztoru Franciszkanów we Wschowie. Pomysłodawcą projektu był prezes SKW pan Arkadiusz Kuźnicki.

Klasztor Franciszkanów wraz z  polichromiami nawy głównej, ołtarzami, krużgankami, kaplicami św. Jana Pawła II i Krzyża, krypty grobowe wraz z dziedzińcami: odpustowym, klasztornym i św. Franciszka, jak również wirydarz, zostały zdigitalizowane techniką 3D. Wszystko to, aby umożliwić zwiedzanie wnętrz zabytkowych obiektów w najnowszych standardach, nawet wtedy, kiedy obiekty pozostają zamknięte dla ruchu turystycznego.

Wschowa to skarb województwa lubuskiego, który pełen jest ciekawych historii i miejsc, które nie zawsze są znane nawet mieszkańcom. Dlatego 16 grudnia 2021 r. zostało otwarte Wirtualne Muzeum Ziemi Wschowskiej Od tego czasu na jego stronach pojawiła się możliwość wirtualnego zwiedzania pięciu obiektów: Barokowych Kamieniczek, Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie, dawnego Kolegium Jezuickiego, kościoła Kripplein Christi i kościoła pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej. Naturalną koleją rzeczy wirtualne muzeum się rozwija i wzbogaca o kolejne obiekty takie jak właśnie klasztor Franciszkanów we Wschowie.

Po kilku miesiącach pracy nad projektem z dumą możemy Państwu przekazać informacje o sukcesie naszego wspólnego przedsięwzięcia. 1 września 2024 roku, podczas obchodów Dni Patronki Wschowy – Matki Bożej Pocieszenia, oficjalnie i po raz pierwszy dla publiczności i zwiedzających uruchomiony został wirtualny spacer po wnętrzach wschowskiego klasztoru. Po przemówieniach, jakie ze sceny wygłosili ojciec Daniel Szustak, prezes Stowarzyszenia Katolicka Wschowa pan Arkadiusz Kuźnicki, dyrektor MZW dr Damian Małecki, symbolicznego kliknięcia uruchamiającego wirtualny spacer, dokonał ojciec gwardian Daniel Szustak, a pierwszy spacer dla zgromadzonej na pikniku publiczności poprowadził pracownik Muzeum Ziemi Wschowskiej pan Marian Niedzielski, który zaprezentował zasady poruszania się podczas wirtualnego zwiedzania. W przyszłości planowane jest uruchomienie kolejnych wirtualnych spacerów.

Tymczasem gorąco zachęcamy do odkrywania wschowskiego klasztoru Franciszkanów, jak i innych dostępnych na naszej stronie wschowskich zabytków.

Spacer dostępny pod linkiem: