Muzeum Ziemi Wschowskiej i Zamek Królewski we Wschowie serdecznie zapraszają na promocję katalogu wystawy: Król Stanisław I, Sarmata i Europejczyk. Ziemia Wschowska-Lotaryngia oraz uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16.00 we wtorek 12 września 2023 r., na dziedzińcu Zamku Królewskiego we Wschowie przy placu Zamkowym 7.

Promocji katalogu towarzyszyć będą prelekcje pani Wioletty Miskiewicz z Nancy we Francji reprezentującej CNRS, Archiwum Henri Poincaré Nancy/Strasburg i Archiwum Husserla / ENS Paryż. Pani Wioletta jest autorką artykułu naukowego, który wzbogacił naszą publikację. Drugą prelekcję przygotował natomiast kustosz MZW, poświęconą wystawie oraz królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu i jego stronnikom na ziemi wschowskiej.

Publikacja, oprócz opracowań naukowych eksponatów zaprezentowanych na wystawie czasowej, zawiera również opisy zabytków znajdujących się na ekspozycji stałej Muzeum Ziemi Wschowskiej. Ponadto w katalogu znalazły się artykuły dotyczące historii ziemi wschowskiej, przede wszystkim z okresu walk o polski tron pomiędzy synem starosty wschowskiego Stanisławem Leszczyńskim, a Augustem II. W publikacji znalazły się także eseje na temat związków rodziny Leszczyńskich ze Wschową, bitwy pod Wschową z 13 lutego 1706 r., oraz dobrach ziemskich zlokalizowanych nieopodal Wschowy, należących niegdyś do pary królewskiej Katarzyny i Stanisława.

Natomiast tablica upamiętniać będzie 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Jest ona dedykowana uczestnikom wyprawy pochodzącym z ziemi wschowskiej, zarówno tym znanym z nazwiska w osobie starostów wschowskich: Rafała Leszczyńskiego i Władysława Ponińskiego, jak również wszystkim pozostałym, anonimowym wchodzącym w skład chorągwi husarskich chorążego wielkiego koronnego Rafała Leszczyńskiego.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!