W piątek, 18 września, mieliśmy przyjemność otworzyć wschowską odsłonę wystawy stworzonej we współpracy z Muzeum Ślężańskim z Sobótki: WSCHOWA I OKOLICE NA DAWNEJ KARCIE POCZTOWEJ ZE ZBIORÓW ZDZISŁAWA WIŚNIEWSKIEGO. W Muzeum Ziemi Wschowskiej odbywa się ona w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku przebiegają pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. Zaproponowany w 2015 roku temat EDD ma skłonić do refleksji nad ogromnymi stratami Polski związanymi z II wojną światową, zniszczonymi miastami, zrabowanymi kolekcjami muzealnymi i prywatnymi. Wystawa ukazując to, co utracone, ma przypomnieć, że na nas wszystkich spoczywa obowiązek opieki nad tym, co zostało nam przekazane, a co my powinniśmy pozostawić przyszły pokoleniom.

Ekspozycja wzbogacona została przedmiotami ze zbiorów Muzeum Ziemi Wschowskiej związanymi z XIX i XX-wieczną historią Wschowy i regionu.

Na wernisażu wystawy gościliśmy jej twórców: Karola Bykowskiego, który sprawuje pieczę i opracowuje kolekcję pocztówek i Wojciecha Fabisiaka – dyrektora Muzeum Ślężańskiego, którzy podzielili się z nami historią powstania tej i innych wystaw stworzonych z liczącej ok. 2000 kart kolekcji Zdzisława Wiśniewskiego. Dziękujemy za obecność wszystkim Gościom.
Zapraszamy do odwiedzania Muzeum w Kamieniczkach Mieszczańskich, wystawa otwarta jest do końca października, towarzyszy jej katalog z licznymi reprodukcjami pocztówek. Na prośbę twórców wystawy przy ekspozycji wystawiony został notatnik – prosimy o notatki zwiedzających, którzy mieliby uwagi, uzupełnienia do opisów poszczególnych widoków Wschowy i okolic. ZAPRASZAMY!