Od 9 października br. Muzeum Ziemi Wschowskiej będzie miało przyjemność zaprezentować Państwu wystawę pt. „Chrzest 966. U źródeł Polski”. Została ona przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie i zawiera, poza edukacyjnymi planszami, także elementy multimedialne dostępne na urządzenia z Androidem (aplikacja dostępna tutaj)
Ciekawie wizualna i bogata w treści wystawa, porusza tematykę początków polskiej państwowości oraz Chrztu przyjętego przez Mieszka I, który bez wątpienia należy uznać za najdonioślejsze w skutkach wydarzenie historyczne w dziejach Polski. Wystawa ma na celu odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczącego Chrztu pierwszego historycznego władcy ziem polskich: jakie były jego przyczyny, gdzie najprawdopodobniej się odbył oraz jakie były skutki tego wydarzenia. Dzięki aktywnemu uczestnictwu młodzieży z gnieźnieńskich szkół w powstawaniu wystawy, jest ona zaprezentowana w bardzo przystępnej formie. Warto podkreślić, że była już prezentowana w wielu miejscach na terenie Polski, ale także poza jej granicami (m. in. w Rzymie i Budapeszcie).
Projekt stworzony przez Muzeum w Gnieźnie dofinansowano w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Chrzest 966. Organizację wystawy w Muzeum Ziemi Wschowskiej finansowo wsparło Stowarzyszenie Huta Pieniacka. Patronat honorowy nad wystawą objął Wojewoda Lubuski.