W imieniu Stowarzyszenia Czas A.R.T. – serdecznie zapraszamy na promocję książki naszego muzealnego kustosza.

„Stowarzyszenie Czas A.R.T. ​pragnie zaprosić na premierę kolejnego tomu „Wschowskich ulic” autorstwa Dariusza Czwojdraka, która będzie miała miejsce 28 stycznia 2018 roku o godz. 16:00 w Zamku Królewskim we Wschowie.

​Jednym z celów statutowych Stowarzyszenia Czas A.R.T. jest ochrona dziedzictwa kulturowego. Od kilku lat staramy się przybliżać Państwu fascynującą i bogatą przeszłość historyczno–kulturową ziemi wschowskiej. Poprzez działania skierowane do mieszkańców naszego powiatu, województwa lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego z dumą promujemy naszą małą ojczyznę, która odkrywana i pielęgnowana przyciąga coraz większe grono miłośników, badaczy i pasjonatów.

Tym razem odkryjemy przed Państwem część Polskiego Przedmieścia, którego założenie zostało oficjalnie potwierdzone dekretem królewskim Zygmunta II Augusta w 1548 r. Ta część miasta powstała w okresie rozkwitu Wschowy, jej rozwoju gospodarczego oraz znaczącej roli jako grodu królewskiego. Dzieje Polskiego Przedmieścia są zapisane w​ starych księgach, drukach, listach, utrwalone we wspomnieniach i fotografiach. Dzięki​​​ niniejszej publikacji odżywają na nowo.

W ramach zadania „Wschowskie ulice” zrealizowaliśmy w roku ubiegłym konkurs plastyczny „Ziemia wschowska w obrazie” oraz konkurs fotograficzny „Czas zatrzymany”. Ich celem było zebranie prac plastycznych i fotograficznych ukazujących powiat i gminę – szczególnie z uwzględnieniem otaczającej nas architektury, miejsc zapomnianych, symbolicznych, ukrytych w przestrzeni miasta i wsi, często zachowanych wyłącznie w obrazie. Zwycięskie prace ukazują wrażliwość i zainteresowanie czasem przeszłym, bogactwem materialnym i niematerialnym ziemi wschowskiej. Podczas premiery naszej książki uroczyście wręczymy nagrody zwycięzcom konkursów.

​Ślady przeszłości nieustannie odkrywamy w teraźniejszości. Dawni mieszkańcy ziemi wschowskiej pozostawili nam wiele fascynujących miejsc, które dziś z ciekawością poznajemy. „Wschowskie ulice” stały się mostem łączącym wieki.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania.

Czas A.R.T.”