Muzeum Ziemi Wschowskiej serdecznie zaprasza na wystawę czasową zatytułowaną „Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu”. Wernisaż odbędzie się w środę, 8 marca 2017 r., godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Zamkowym 2.

Wystawa zaprezentuje przekrojowo dzieje bolesławieckiej ceramiki. Na ekspozycji będzie można zobaczyć kilkaset wyrobów. Najstarsze spośród nich są bolesławieckie naczynia, pozyskane na drodze badań archeologicznych pochodzące z XVI i 1 połowie XVII w. oraz XVIII-wieczne dzbany o żeberkowanych brzuścach pokryte brązowym szkliwem ziemnym z cynowymi okuciami. Z 2. połowie XVIII i z XIX w. pochodzą naczynia zdobione plastycznymi nakładkami przedstawiającymi motywy heraldyczne, postaci biblijne, sceny łowieckie oraz motywy roślinne i zwierzęce. Na ekspozycji nie zabraknie również, typowych dla współczesnej produkcji bolesławieckiej, wyrobów zdobionych gąbkowymi stempelkami. Ten rodzaj dekoracji pojawił się w Bolesławcu około 1882 r., a naczynia o jasnych czerepach, pokryte kobaltową dekoracją, najczęściej w formie kółek, kropek, pawich oczek, rybiej łuski oraz listków koniczynki szybko zyskały ogromną popularność. Ozdobą wystawy będą naczynia z przedwojennych warsztatów: Hugo Reinholda, Karla Wernera oraz Juliusa Paula, dekorowane szkliwami zaciekowymi oraz różnymi rodzajami malatur, wykonywanych pędzlem bądź techniką natrysku przy użyciu szablonów i aerografu.

Obecnie bolesławiecka ceramika to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich marek. Naczynia zdobione kobaltowymi wzorami stempelkowymi w formie kółek, kropek czy pawich oczek oraz dekoracjami unikatowymi są sprzedawane w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Cenione za wzornictwo i jakość, zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w najbardziej prestiżowych konkursach artystycznych i konsumenckich, goszczą na dworach królewskich i w domach gwiazd show-biznesu oraz są wykorzystywane w filmach i serialach telewizyjnych.

Wystawa będzie prezentowana od 9 marca do 30 kwietnia 2017 r. w Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Zamkowym 2 we Wschowie.

Zapraszamy!

plakat_bolesławiec ok