Czas ART zaprasza na ostatni już film w ramach pofestiwalowych projekcji 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem „Żydowskie Motywy” i Muzeum Ziemi Wschowskiej

15 marca 2017 roku o godzinie 16:45 zapraszamy na film pt.: BENTE I OLEK (BENTE AND OLEK) w reżyserii: Andrzeja Titkow.

Po pokazie filmu zapraszamy wszystkich uczestników na spacer w kierunku dawnego cmentarza żydowskiego we Wschowie i symboliczne zapalenie świec – na znak pamięci “o nieobecnych”.

Streszczenie: Historia jakich wiele – mężczyzna poznaje kobietę. Prosta opowieść może być jednocześnie niezwykła. Aleksander urodził się w rodzinie naznaczonej piętnem Zagłady. Czuł się Polakiem, jednak w czasie kampanii antysyjonistycznej zrozumiał, co znaczy być Żydem. Internowany w stanie wojennym zdecydował się na emigrację do Norwegii. Bente urodziła się w Oslo w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie. Dzisiaj oboje żyją we Wrocławiu. Założona przez Bente fundacja przywróciła piękno synagodze pod Białym Bocianem a Aleksander jest przewodniczącym żydowskiej społeczności.

Reżyser: Poeta, reżyser, scenarzysta, producent i wykładowca akademicki. Urodzony w Warszawie w 1946 roku. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Debiutował filmem dokumentalnym W takim niedużym mieście (1971). Ma w swym dorobku ponad siedemdziesiąt filmów dokumentalnych, kilka fabularnych filmów telewizyjnych (w tym serial Układ krążenia), film kinowy Światło odbite (1989), a także spektakle teatralne i telewizyjne. W latach 2005-2010 był Dyrektorem Artystycznym MFF Żydowskie Motywy. W 2013 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Twórcy filmu:
kraj i rok produkcji: Polska, 2015