Już w najbliższy piątek zapraszamy serdecznie na kolejny wakacyjny wieczór w Muzeum. Będzie to wykład „Jedność w mnogości. O pozaeuropejskich źródłach inspiracji w twórczości międzywojennej” i oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Od Marcina Rożka do Ivana Meštrovicia. Utracone i niezaistniałe projekty w przededniu II wojny światowej”.

Wykład, jak i wystawa czasowa dedykowane są artystom okresu międzywojennego. Przybliżone zostaną dzieła inspirowane sztuką dalekich kultur pozaeuropejskich. Podczas oprowadzania kuratorskiego zaprezentowana zostanie twórczość chorwackiego artysty Ivana Meštrovicia, który z niebywałą łatwością łączył w swych rzeźbach nowości ze świata sztuki, takie jak modny wówczas styl art deco, z formami antycznymi czy ludowymi. Meštrović czerpał również inspirację z innych kultur, takich jak perska i egipska, z których szczególnie tę drugą upodobali sobie polscy twórcy, w tym architekci. Przybliżona zostanie również postać kontrowersyjnego artysty Stanisława Szukalskiego, którego osobliwy styl charakteryzował się niezwykłą elastycznością form. Jako pierwszy polski artysta nawiązywał w swojej twórczości do sztuki Mezoameryki Majów i Azteków.

Zapraszamy 12 lipca 2019 r. (piątek) na godz. 19.00 do Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Zamkowym 2.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.