Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na trzeci piknik rycerski organizowany przez Muzeum Ziemi Wschowskiej i Rotę Zaciężną św. Judy Tadeusza ze Wschowy. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 1 lipca 2023 r. o godz. 12.30 i będzie nosić nazwę: „Średniowieczne miasto. Krajobraz przed bitwą”.

Wraz z naszymi partnerami zaplanowaliśmy dla mieszkańców i turystów szereg atrakcji. Tegoroczny piknik będzie miał miejsce na dziedzińcu Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Farnym 3, gdzie zbudowany zostanie średniowieczny obóz podmiejski. Natomiast na ul. Ks. Rogalińskiego odbywać się będą turnieje rycerskie oraz pokaz średniowiecznej jazdy konnej. Wydarzenie rozpocznie otwarcie wystawy poświęconej początkom państwa pierwszych Piastów o godz. 12.30.

Natomiast o 14.30 będzie miał miejsce wykład pt. „Średniowiecze polskie. Początki państwa polskiego”. Organizacją obozu zajmie się Rota Zaciężna św. Judy Tadeusza. W obozie zorganizowanym przez wschowskie rycerstwo będzie można zapoznać się ze średniowiecznym życiem, posłuchać o ówczesnym uzbrojeniu oraz postrzelać z łuku. Rycerze ze Wschowy przeprowadzą także turnieje dla dzieci oraz dorosłych. Na zwycięzców tych walk czekać będzie najlepszej jakości 9 łokci płótna wschowskich rzemieślników. Pokazy dawnej jazdy konnej zaprezentuje grupa kaskaderów z zespołu Apolinarski Group. Walki rycerskie w ramach turniejów oraz pokazy dawnej jazdy konnej będzie można obserwować z alejki ks. Rogalińskiego.

W średniowiecznym mieście kwitł będzie handel, dlatego na dziedzińcu muzeum, w sąsiedztwie obozowiska, będzie można nabyć tradycyjnie pieczony chleb oraz wschowski miód. Nie zabraknie też miejscowego jadła. Miód zapewni Koło Pszczelarzy we Wschowie, a chleb Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa z Osiecznej, które w związku z piknikiem przygotuje pieczywo wypiekane tradycyjnymi metodami z ziaren zmielonych w zabytkowym młynie. Swojskie jadło przygotuje Stowarzyszenie Muzyczne „BIS” ze Wschowy.

Wśród kramów nie zabraknie stoisk ze średniowiecznymi mieczami, toporami i pamiątkami dla wszystkich amatorów średniowiecza oraz najmłodszych uczestników pikniku. Wydarzenie zakończy wymarsz wszystkich zbrojnych na pole bitwy, która odbędzie się za rok!

Serdecznie zapraszamy 1 lipca 2023 r. na dziedziniec Muzeum Ziemi Wschowskiej!