Muzeum Ziemi Wschowskiej serdecznie zaprasza do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego na wystawę „Kamień, papier, farba. Wschowskie frotaże Eugeniusza i Janusza Stankiewiczów”.

Wystawa prezentująca studenckie, wschowskie prace braci Stankiewiczów i fenomen miejsca, które zostało na nich dosłownie „odciśnięte” powstała z inicjatywy dyrektora Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego przy współpracy z Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Dzięki braciom Januszowi i Eugeniuszowi Stankiewiczom Staromiejski Cmentarz Ewangelicki we Wschowie doczekał się wyjątkowego – artystycznego upamiętnienia. Podczas wakacji, w sierpniu 1964 roku, dwaj studenci postanowili „zabrać ze sobą” fragment atmosfery starej nekropolii. Ich uwaga skupiła się na kamiennych płytach nagrobnych, na których starannie wykutymi literami o kroju majuskuły i minuskuły humanistycznej utrwalone zostały żywoty dawnych mieszkańców Wschowy.

W wyniku fascynacji tym niezwykłym miejscem powstało siedem prac w technice frotażu na papierze pakowym. Janusz – ówcześnie student historii Uniwersytetu Wrocławskiego, rozkładał arkusze na pomnikach upamiętniających dawnych wschowian, a Get – student trzeciego roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, rozcierał na papierze, wałkiem farbę z wschowskiej drukarni, odbijając w ten sposób rzeźbę zabytkowych płyt. Powstałe podczas dwóch dni dzieła Janusz opisał i przechowywał w domowym archiwum przez kolejne 45 lat. W 2009 roku frotaże zostały poddane konserwacji zachowawczej, oprawione i wróciły do Wschowy na jubileusz 400-lecia Staromiejskiego Cmentarza Ewangelickiego.

Na wystawie w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego pokazanych zostanie siedem prac braci Stankiewiczów ze zbiorów Muzeum Ziemi Wschowskiej. Dodatkowo przygotowano 12 plansz opowiadających o wschowskim Staromiejskim Cmentarzu Ewangelickim oraz o związkach rodziny Stankiewiczów ze Wschową. Wystawę wzbogacą: malowniczy film prezentujący starą wschowską nekropolię autorstwa Tomasza Wojnarowskiego oraz prace wschowskich fotografów: Tomasza Wojnarowskiego, Dawida Gąsiorka i Marka Argenta.

Wspólny projekt wrocławskiego i wschowskiego muzeum potwierdza atrakcyjność zbiorów Muzeum Ziemi Wschowskiej, a także wyjątkowość zabytków znajdujących się w przestrzeni naszego miasta.

Wystawa „Kamień, papier, farba. Wschowskie frotaże Eugeniusza i Janusza Stankiewiczów” czynna będzie od 27 lutego 2015 r. do końca czerwca 2015 r.

Miejsce ekspozycji – Wieża Matematyczna. Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wystawie towarzyszyć będzie polsko – niemiecka, przygotowana w 2013 r. przez Stowarzyszenie Czas A.R.T. planszowa wystawa: „Wschowski Syjon czyli obrazy z życia wschowskiej parafii luterańskiej w XVI-XVIII wieku”.

Zapraszamy!

plakat-Wschowa