W sobotę w Muzeum Ziemi Wschowskiej odbył się finał projektu „Małe miasto wielkich przeżyć – kreatywne warsztaty i przewodnik po Wschowie”. Warsztaty poprowadzili: Kalina Patek (Teatr ilustracji Kamishibai Bajeczki ze skrzyneczki) i Bartol Metelson (CzySłonie otwarta pracownia sitodruku), którzy współpracowali z nami przez cały czas trwania projektu. Zaprezentowaliśmy wystawę uczestników warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Izabelę Matuszewską. Pokazaliśmy fragment audio-wideo przewodnika, który znaleźć można pod adresem www.zwiedzajwschowe.pl, lub korzystając z kodów QR odsyłających do poszczególnych zabytków i zagadnień. Każdy z licznie zgromadzonych gości dostał książeczkę „Małe miasto wielkich przeżyć – przewodnik po Wschowie dla dzieci i nie tylko…” i poznał Lwa z Muzeum – przewodnika po ziemi wschowskiej i jej zabytkach.
Był to też czas podziękowań, ponieważ bardzo wiele osób zaangażowało się, aby można było podsumować realizację projektu jako wyjątkowo udaną. Potrzebę stworzenia kolorowego przewodnika, który w ciekawy sposób opowiadałby o historii regionu najmłodszym, ale nie tylko, sygnalizowali nam sami mieszkańcy Wschowy, dlatego postanowiliśmy rozpisać ten pomysł w programie grantowym. I udało się!
Rozpoczynamy fotorelację ze spotkania kartami z przewodnika – dziękując również tym, których nazwiska ukryły się pod nazwami firm i instytucji.
Idea otwartego, dostępnego muzeum jest dla nas bardzo ważna – nie byłaby możliwa bez osób, które chcą z tego korzystać i które są otwarte na współdziałanie. Niechaj puentą będą słowa Jana Amosa Komeńskiego, zacytowane w sobotę przez Martę Małkus, dyrektor MZW: „Historia ma być pamięcią przeszłości, zwierciadłem przyszłości, przewodnikiem teraźniejszości.”
#PatriotyzmJutra